BAFRA

Eğitim Sen Bafra Temsilciliği Kadın Kolları,  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Mesajı

 
 909
Eğitim Sen Bafra Temsilciliği Kadın Kolları, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Mesajı - Eğitim Sen Bafra Temsilciliği Kadın Kolları,  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sebebi ile basın açıklaması yayımlayarak, Türkiye’de yaşanan cinsiyet ayrımcılığına ve kadın haklarına dikkat çekti.
Bafra Haber

Eğitim Sen Bafra Temsilciliği Kadın Kolları,  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sebebi ile basın açıklaması yayımlayarak, Türkiye’de yaşanan cinsiyet ayrımcılığına ve kadın haklarına dikkat çekti.

Kadın Kolları tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

8 Mart; kadınların toplumsal, siyasal, ekonomik, kültürel ve sosyal yaşamın tüm alanlarında maruz kaldığı ayrımcılığa, şiddete ve sömürüye karşı yüzyıllardır yürüttükleri mücadelenin simgesidir.

Yıllardır örgütlü kadın mücadelesini ilmek ilmek ören, isyanı ve öfkesini kuşanarak sokaklara çıkan kadınlar bu yıl da susmuyor, itaat etmiyor.

Bugün ülkemizde kadın katliamları yaşanıyor, şiddet durmadan artıyor, emeğimiz sömürülüyor. Bugün kadınlar aynı işi yapsalar bile erkeklerden daha az kazanıyorlar. Yanlış politikalar, kadınları daha fazla sömürüyor; kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz, çocuk istismarı haberleri gündemden düşmüyor. 

Kimliğimiz ve bedenimize saldırılar bitmiyor, yaşamımız kıskaç altına alınmak isteniyor. Kadın olmak, her türlü şiddetin hedefinde olmak için yeterli oluyor. 2018’de 367 kadın, 2019’un ilk iki ayında 38 kadın katledildi.

Kadın ve çocuk bedenleri üzerinden fetva vermeyi iş edinmiş olan, taciz ve istismarı sıradanlaştıran söylemleri ile bugün çocukların aile içerisinde, yurtlarda ve okullarda uğradıkları cinsel saldırıları meşrulaştırmaya çalışanlar, hayatımızdan çıkana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.

Bulunduğumuz her yerde; sözleşmeli, ücretli, güvencesiz çalışan, özlük hakları her geçen gün gasp edilen, performans düşüklüğü gibi gerekçelerle işten çıkarılan, KHK’lerle işlerinden edilen, demokratik hakları engellenen bütün kadınlar olarak emeğimiz ve özgürlüğümüz için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Bizler bugünü birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak görüyor ve yıllardır bunun için alanlarda sesimizi duyurmaya ve kadına yönelik her türlü şiddetle mücadeleye devam ediyoruz.

Kadın hareketinin yürüttüğü mücadele, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve kadın cinayetleri konusunda oluşturulan muhalefet ve o dönemde yaşanan Özgecan Aslan cinayetinin ülke çapında yarattığı tepki 2015’te YÖK’ü toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda adım atma durumunda bırakmıştır. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalığın artırılması, “toplumsal cinsiyet eşitliği” derslerinin müfredata eklenmesi, kampüslerde cinsel saldırı ve tacizle mücadele edilmesi, kadın sorunları araştırma ve uygulama merkezlerinin açılması gibi düzenlemeler yapılmıştı. Yine konuyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından bir TV programında ‘Toplumsal cinsiyete duyarlı okul projesini hayata geçireceğiz’ açıklamasından sadece iki gün sonra iptal edildiği MEB tarafından açıklanmıştır. Yine YÖK Başkanı Yekta Saraç, toplumsal cinsiyet kavramının Türkiye’nin toplumsal değerleri ve kabulleriyle mütenasip (uygun) olmadığını savunarak Toplumsal Cinsiyet Eşitliği projesinden vazgeçildiğini açıkladı.

Bizler Eğitim Sen’li kadınlar olarak toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesini güçlendirmeye, akademide cinsiyetçi, toplumsal cinsiyet eşitliğini yok sayan karanlığın katlettiği Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi araştırma görevlisi Ceren Damar’ların sesi olmaya, okullarda, kürsülerde toplumsal cinsiyet eşitliğini anlatmaya, eşitlik ve özgürlük mücadelemize devam edeceğiz.

Özgürlüğümüze, haklarımıza, geleceğimize, hayallerimize sahip çıkıyoruz. Eşit, özgür, laik, demokratik, barış içinde bir ülke için 8 Mart’ta bir araya geliyoruz. İş yerlerimizden, evlerimizden emeğimizi değersizleştirmeye çalışanlara karşı sesimizi, sözümüzü, isyanımızı birleştirerek cevap veriyoruz. Çünkü mücadele kadınları birleştirir, kadınlar dünyayı özgürleştirir.

  • BafraHaber Yorum
  • Eğitim Sen Bafra Temsilciliği Kadın Kolları,  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Mesajı içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
  • Toplam Yorum 1
User defaultYorumcu-103641
07 Mart 2019
23:59
  • Yorumcu-103641
  • 07 Mart 2019
  • 23:59

Hep ayne teranee