BAFRA

Eğitim-iş Bafra Temsilciliğinden 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Mesajı

 
 885
Eğitim-iş Bafra Temsilciliğinden 5Ekim Dünya Öğretmenler Günü Mesajı - Eğitim-İş Bafra Temsilcisi İlker İleri, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü sebebi ile basın açıklaması yayınladı. 
Bafra Haber

Eğitim-İş Bafra Temsilcisi İlker İleri, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü sebebi ile basın açıklaması yayınladı. 

Eğitim sorunlarını dile getiren İlker İleri, basın açıklamasında şunları söyledi: 

5 Ekim 1966 tarihinde ILO ve UNESCO tarafından gerçekleştirilen ortak toplantıda,  öğretmenlerin okul ve toplum içindeki işlevleri ve öğretmen sorunlarını dile getiren çalışmalar uluslararası düzeyde ele alınmış ve “Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararları” kabul edilmiştir. Tavsiye kararlarının alındığı tarihin yıldönümleri de Eğitim Enternasyonali'nin kararı ile 1994'ten bu yana tüm dünyada ve ülkemizde 5 Ekim “Dünya Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Uluslararası düzeyde yapılmış bir toplu sözleşme niteliği taşıyan “Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararları”, öğretmenlik mesleğinde işe alınma, işe alınmada seçme ve formasyon, öğretmenlerin mesleki sorunları, iş güvencesi, hak ve sorumlulukları ve mesleksel bağımsızlık, sağlık, sosyal güvenlik ve emeklilik gibi konuları kapsamaktadır. 

Bu belge Türkiye tarafından kabul edilmesine karşın, Türkiye’nin yıllardır belirtilen konulardaki yükümlülüklerini yerine getirdiğini, öğretmenlerin hak ettiği ilgi ve değeri gördüğünü, taleplerinin karşılandığını söylemek mümkün değildir.

Öğretmenlerin toplumsal statüleri, ekonomik, sosyal ve özlük hakları, AKP iktidarı döneminde ciddi şekilde gerilemiştir. Eğitim sisteminde yaşanan köklü değişiklikler, 4+4+4 gerici eğitim yasasıyla Öğretim Birliği’ne vurulan darbe, okul dönüşümleri, siyasi kadrolaşma, yandaş yönetici atama gayreti, eğitimin dini referanslara göre şekillendirilmek istenmesi, okullarda yaşanan şiddetin artması, ihraçlar ve açığa almalar, sürgünler, sözleşmeli ve güvencesiz istihdam uygulamalarıyla öğretmenlerin yaşadığı sorunlar daha da derinleştirmiştir.

Bugün, öğretmenin mesleki ve demokratik haklarını savunacağı örgütlenme hakkı engellenmekte, öğretmenler sendikalı olduğu ve sendikalarının aldığı eylem kararlarına katılarak demokratik haklarını kullandığı için cezalandırılmak ve sindirilmek istenmektedir. 

Öğretmenlik mesleği diğer mesleklerle karşılaştırıldığında ekonomik olarak da geri bırakılmıştır. Tek rakamlı yüzdelik artışların öğretmenlerin statüsünün yükseltilmesine olanak tanıması mümkün değildir. Öğretmenlik mesleğinin niteliği gereği de "ne kadar maaş o kadar iş" mantığının güdülmesini doğru bulmadığımız gibi, öğretmenlik mesleğini hem ekonomik ve hem de statü olarak yükseltecek düzenlemeler, tüm paydaşların ortak aklı ile bir an önce gerçekleştirilmelidir. Ülke genelinde nitelikli-deneyimli öğretmen istihdamını sağlayacak bir ücretlendirme politikası diğer kamu yönetimi rejiminden ayrıştırılarak değerlendirilmelidir.

Eğitim-İş olarak;

Öğretmenlerin sosyo-ekonomik statülerini yükseltecek önlemler alınmasını,

Eğitim çalışanları arasında ayrımcılık yaratacak uygulamalara son verilmesini,

Gerici, ırkçı ve bölücü kadrolaşmanın önlenmesini, eğitim yöneticiliği için nesnel ölçütlerin geçerli kılınmasını,

İş güvencesinden yoksun sözleşmeli ve ücretli öğretmen uygulamasına son verilmesini,

Eğitim kurumlarımızın personel ihtiyacının, hükümetin ekonomi ve eğitimde din eksenli politikaları ile değil, gerçekçi bir biçimde belirlenmesini, yeterli sayıda öğretmen ve yardımcı personel istihdam edilmesini,

Ülkemizin koşulları göz önünde bulundurularak, yeni bir öğretmen yetiştirme sistemi geliştirilmesini,

Öğretmenlere ve eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçecek önlemler alınmasını, 

Eğitim çalışanları ve tüm kamu çalışanlarının örgütlenme haklarının önündeki bütün engellerin kaldırılıp, grevli toplu sözleşme hakkının tanınmasını istiyor;

Yaşadığımız bütün sorunlara rağmen bütün öğretmenlerimizin, eğitim ve bilim emekçilerinin 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER !

 • BafraHaber Yorum
 • Eğitim-iş Bafra Temsilciliğinden 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Mesajı içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 7
User defaultYorumcu-130591
07 Ekim 2019
19:57
 • Yorumcu-130591
 • 07 Ekim 2019
 • 19:57

Keşke deseniz ki biz müslüman değiliz ve müslümanlardan nefret ediyoruz o zaman sizi anlarım. ama münafıklık sizin kanınıza işlemiş. bu kadar mı çok korkuyorsunuz güzel dinimizden. namazsız, ibadetsiz bir nesilden anarşist olur. zaten ibadetsiz bir müslümanlık olmaz. sizin içine düştüğünüz bataklık ibadetsiz bir nesil yetiştirmek hevesi. çok yazık ediyorsunuz kendinize. bu sevdadan vazgeçin artık.

User defaultYorumcu-108703
06 Ekim 2019
11:51
 • Yorumcu-108703
 • 06 Ekim 2019
 • 11:51

Helal olsun bi siz hatırladınız. eğitim-bir-sen başkanı ne yapar sahi türk eğitim-sen başkanı da bi açıklama yapsaydı ya

User defaultYorumcu-130544
05 Ekim 2019
21:29
 • Yorumcu-130544
 • 05 Ekim 2019
 • 21:29

Öğretmenler gününüz kutlu olsun

Daha Fazla Yorum