SAĞLIK

Diyabetli Hasta Nasıl Beslenmeli?

 
 1234
Diyabetli Hasta Nasıl Beslenmeli? - Diyetisyen Emre Can Nas, 14 Kasım Diyabet Günü dolayısıyla diyabet hastalarında beslenme ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Bafra Haber

Diyetisyen Emre Can Nas, 14 Kasım Diyabet Günü dolayısıyla diyabet hastalarında beslenme ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Diyabetli bireylerin sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmesi gerektiğini vurgulayan Nas, “Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabetin dünyada ve ülkemizde görülme sıklığı her geçen gün artmakta. Bu hastalık önlenebilir bir hastalık. Bunun için sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmek gerekir. Sağlıklı beslenme ve yeterli fiziksel aktiviteyle birlikte hem diyabet hastalığının getirdiği riskler azalmakta hem de yaşam kalitesinde ciddi oranda iyileşmeler görülmekte.” dedi.

DİYABET TEDAVİSİNDE İÇİN 3 ANA KURAL

Diyabet tedavisinde temel hedefin kan şekeri dengesinin sağlanması gerektiğini belirten uzman, “Diyabet tedavisinde 3 ana kural; düzenli ilaç kullanımı, fiziksel aktivite, yeterli ve dengeli beslenmedir. Diyabeti olan kişilerde öncelikle kişiye özel bir beslenme programının olması şart. Bireyin yaş, cinsiyet, kullandığı ilaçlar ve eşlik eden hastalıklarına bağlı olarak uygulanacak diyet tedavisi değişiklik gösterecektir. Bunun için hastaların mutlaka bir doktor ve diyetisyen tarafından düzenli takip edilmesi gerekir.” diye konuştu. 

LİFLİ BESİNLER TERCİH EDİN

“Lifli besin tüketimi, hem kan şekeri dengesi hem de kolesterol seviyelerinin iyileşmesi bakımından önemlidir. Örneğin; beyaz undan yapılmış ekmek yerine tam tahıllı ekmek tüketimi, her öğüne salata eklenmesi, her hafta 2 defa kurubaklagil tüketimi ve meyvelerin iyi yıkandıktan sonra kabuğuyla birlikte yenmesi lif alımını artırmak için yeterli olacaktır.”

ARA ÖĞÜNLERE DİKKAT

Ara öğünlerin de kan şekeri dengesi için önemli olduğuna dikkat çeken Nas, “Öğünler arasındaki sürenin artmasıyla hipoglisemi yani kan şekeri düşüklüğü yaşanabilir. Gün içerisinde ana öğünlere ek olarak yapacağınız ara öğünler hem uzun süreli açlığı önler hem de kan şekerinizin dengede kalmasını sağlar. Ara öğünlerde; 1 porsiyon meyve+1 su bardağı kefir, 2 adet grissini+1 dilim peynir, 1 porsiyon meyve+10 adet çiğ badem veya 1 avuç leblebi+1 su bardağı ayran tercih edilebilir.” şeklinde konuştu.

YEMEK PİŞİRME YÖNTEMLERİNİZİ DEĞİŞTİRİN

Diyabetli bireylerin pişirme yöntemlerine dikkat etmesi gerektiğini belirten Diyetisyen Emre Can Nas, “Yemeklerinizi pişirirken; yağda kızartma, kavurma gibi yöntemler yerine haşlama, fırında veya buğulama yöntemlerini tercih edin. Dışarıya oranla evde pişirilen sağlıklı yemekler diyabetli bireyler için daha uygun. Tuz içeriği yüksek olan; şalgam, turşu, konserve yiyecekler ve şarküteri ürünleri sucuk, salam, pastırma gibi ürünler uzak durulması gereken besinler arasında.” dedi.

HAREKET EDİN

Son olarak düzenli fiziksel aktivite ile semptomların azaldığına dikkat çeken uzman, “Kan şekeri, düzenli aktiviteyle birlikte daha ılımlı seyreder. Diyabetli bireylerin haftada en az 3 defa 30 dakika ile 1 saat arasında tempolu yürüyüş yapması gerekir.” diye konuştu.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER !

  • BafraHaber Yorum
  • Diyabetli Hasta Nasıl Beslenmeli? içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
  • Toplam Yorum 0