SAMSUN

Cennetten bir köşe: Kızılırmak Deltası

 
 1187
Cennetten bir köşe: Kızılırmak Deltası
 - Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından biri olan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde açan su papatyaları, ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunuyor.
İhlas Haber Ajansı

 |  - Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından biri olan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde açan su papatyaları, ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunuyor.

Samsun’da yüzlerce türdeki kuşa ev sahipliği yapan UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ndeki Galeriç Subasar Ormanı her yıl olduğu gibi bu yıl da papatyalarla şenlendi. Türkiye’de nadir bulunan subasar ormanlardan biri olan Galeriç Ormanı’nda açan su papatyalarını görmek için farklı şehirlerden insanlar Kızılırmak Deltası’na geldi. Fotoğrafçıların da ilgi odağı olan orman, en çok ziyaret edilen yerler arasında bulunuyor.

“Hayatımda ilk defa gördüm”
İstanbul’dan Kızılırmak Deltası’nı görmeye gelen Fikret Can, “Aslında ben leyleklerle ilgileniyorum. Burada Türkiye’nin en iyi leylek popülasyonu var. Hem onu hem de Kızılırmak Deltası’ndaki diğer türleri görmek için arkadaşımla beraber geldik. Hayvanların rahat etmesi yönünden burası koruma altına alınmış. Çok güzel bir durum. Bu ormanda papatyalar açmış. Burada, başka yerde hiç görmediğim bir güzellik var. İlk defa görüyorum. İnekler de içerisinde otluyor” dedi.

“Görsel şölen”
Fotoğraf sanatçısı Hasan Aktürk, “Yıllardır Kızılırmak Deltası’nda fotoğraf çekiyorum. Yılın bu zamanlarda deltada bu çiçeklenme olayına hayranım. Her yıl gelirim ve birçok dostumu da çağırırım. Bu yaklaşık bin yıllık fauna ve floradır. Su basar ormanı birçok canlıya da ev sahibi yapan bir nimettir. Gece baykuşlar çok olur burada. Buradaki çiçekler insanlara görsel şölenin yanında birçok canlının yaşamasında besin zinciri sağlıyor. Sulak alanlar birçok canlının yaşaması için çok önemlidir. Hayran olduğumuz bir zamandır. Çok güzel fotoğraflar çektiğimiz dönemdir” diye konuştu.

“Papatyalar çok güzel duruyor”
İstanbul’dan deltayı görmeye gelen Belgin İnce, “Kızılırmak Deltası’nın ismini çok duymuştum. Fotoğraflarını görmüştüm ve çok merak ediyordum. Çok da eski bir orman bildiğim kadarıyla. Bayıldım ve çok güzel. İnsanlar suyun içerisinde bu kadar güzel çiçekler olacağını hiç düşünmüyor. Papatyalar açmış ve çok güzel duruyor” şeklinde konuştu.

“Cennetten bir köşe gibi”
Ankara’dan deltayı görmeye gelen Tülin Yazıcıoğlu, "Hayatımda böyle bir güzellik görmedim. Arkadaşlarım çok bahsediyordu. Onların sayesinde buraya kadar geldim. Gerçekten cennetten bir köşe denilebilir” ifadelerini kullandı.
 • BafraHaber Yorum
 • Cennetten bir köşe: Kızılırmak Deltası içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 3
User defaultYorum Id: 213987
17 Nisan 2024
14:05
 • Yorum Id: 213987
 • 17 Nisan 2024
 • 14:05

Yaşasın yussssuffff zıyaaaaaam yılmazzzzzzzzzzzımmm onu her daim anıyoruz bırde gırışi paralı yaparsa cok daha sevınecegim valllahi bır de onun bayan yardımcısı vardı o nerde allahan sen bılen vamı

User defaultYorum Id: 213971
17 Nisan 2024
10:57
 • Yorum Id: 213971
 • 17 Nisan 2024
 • 10:57

Çok yakında para ıle gırer bolgedekı ınsanımız.:))))))) https://www.youtube.com/watch?v=gkx0wz0pn5ı

User defaultYorum Id: 213675
14 Nisan 2024
00:48
 • Yorum Id: 213675
 • 14 Nisan 2024
 • 00:48

Arkadaşlar burası bizim tamam olumsuzda olmak istemem ama kendi başına deltaya gidipte memnun olan kimseyi görmedim. ya rehber eşliğinde gezdirin millete ne zaman gittiysek bişey yok. bol bol manda görüp geldik artık kimseyide götürmüyoruz kendimizde gitmiyoruz. bugün dükkanımıza 5 kişilik bir gurup geldi sinoptan deltayı gezmeye gitmişler 40 dakika küfür etti adamlar. günümüz gitti donduk camıştan başka bişey yok diye