BAFRA

Başkan Recep Köksal: “insanca Ve Eşit Koşullarda Yaşamak İstiyoruz”

 
 4127
Başkan Recep Köksal: “insancaVe Eşit Koşullarda Yaşamak İstiyoruz” - Türkiye Sakatlar Derneği Bafra Şubesi Başkanı ve üyeleri 3 Aralık Dünya Engelliler Gününün anlam ve önemine binaen basın açıklaması yaptılar.
Bafra Haber

 |  - Türkiye Sakatlar Derneği Bafra Şubesi Başkanı ve üyeleri 3 Aralık Dünya Engelliler Gününün anlam ve önemine binaen basın açıklaması yaptılar.

Dernek binasında yapılan basın açıklamasında Şube Başkanı Recep Köksal, Sağlık raporları Dünya Sağlık Örgütü ölçütlerine göre düzenlenmeli ve 2005 yılından beri toplu ulaşımın engellilere uygun hale getirilmesinin ertelenmesine son verilmeli dedi.

Engellilerin sorunlarını dile getiren Başkan Recep Köksal’ın basın açıklamasının satırbaşları şunlar:

Birleşmiş Millet tarafından alınan bir kararla 1992 yılından itibaren 3 Aralık tarihi “Dünya Engelliler Günü” kabul edilmiştir. Bu şekilde engellilerin sorunları, beklentilerinin dünya kamuoyu ile paylaşılmasına, toplumda farkındalık yaratılması ve çözüm üretmesi gerekenlerin uyarılmasına çalışılmaktadır.

Uluslararası sözleşmeler ve ulusal düzenlemelerle engellilerin yaşamını daha iyi hale getirme, hayata eşit katılımını sağlama yönündeki çabalar bir kez daha gözler önüne serilmektedir.

Engelli hakları yönünden Türkiye’de iki temel hukuksal düzenleme yapılmıştır. 2005 yılında  5378 sayılı Engelli Hakları Hakkında Kanun yürürlüğe girmiş ve ardından 2008 yılında Birleşmiş Milletler Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme’nin ulusal mevzuatımızın bir parçası olmuştur.

Ancak bu olumlu gelişmeler, gündelik yaşamda istenilen sonuçları vermemiştir. Devlet başta olmak üzere Sözleşme ve Yasa’da öngörülen yükümlülükler tam olarak yerine getirilmemiştir. Bunun sonucunda engelliler sahip olduklarını düşündükleri haklara aslında ulaşamamış, yararlanamamıştır.

Daha da vahim olan ise engelliler sahip olduklarını da yitirmeye, giderek daha fazla ötelenmeye, görünmez hale hatta yaşayamaz hale getirilmeye başlanmıştır. Bu çarpık gidişe son verilmelidir. Engelliler olarak şu acil taleplerimizi halkın ve Meclisin dikkatine sunuyoruz:

1) Sağlık raporları Dünya Sağlık Örgütü ölçütlerine göre düzenlenmeli, bu şekilde engellilerin çalışma, emeklilik başta olmak üzere haklarından adil şekilde yararlanmalarının önü açılmalıdır. Keyfi kural değişiklikleri nedeniyle emeklilik hakları elinden alınanlara hakları iade edilmelidir.

2) 2005 yılından beri toplu ulaşımın engellilere uygun hale getirilmesinin ertelenmesine son verilmeli, eski araçlar düzeltilmeli, koşullara uygun yeni araçlar alınmalıdır.

Bafranın haberi, bafra
  • BafraHaber Yorum
  • Başkan Recep Köksal: “insanca Ve Eşit Koşullarda Yaşamak İstiyoruz” içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
  • Toplam Yorum 1
User defaultYorumcu-164107
02 Aralık 2022
17:16
  • Yorumcu-164107
  • 02 Aralık 2022
  • 17:16

Büyüksün recep başkanım