BAFRA

Başkan Aydoğan Yılmaz: Bafra Neden Lağım Kokuyor?

 
 2469
Başkan Aydoğan Yılmaz: Bafra Neden Lağım Kokuyor? - İYİ Parti Bafra ilçe Başkanı Aydoğan Yılmaz, son günlerde Bafra’da artan lağım kokusu üzerine basın açıklaması yaparak, yetkilileri göreve davet ederek ve Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç’ı göreve davet ederek, “Bafra’ya kimse üvey evlat muamelesi yapmasın” dedi.
Bafra Haber

İYİ Parti Bafra ilçe Başkanı Aydoğan Yılmaz, son günlerde Bafra’da artan lağım kokusu üzerine basın açıklaması yaparak, yetkilileri göreve davet ederek ve Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç’ı göreve davet ederek, “Bafra’ya kimse üvey evlat muamelesi yapmasın” dedi.

Lağım kokusu ile ilgili olarak bilirkişi heyeti ile incelemeler yapan İYİ Parti Bafra ilçe Başkanı Aydoğan Yılmaz, sorunun çözümü ile ilgili olarak da önerilerde bulundu.

İşte Başkan Aydoğan Yılmaz’ın basın açıklaması:

BAFRA NEDEN LAĞIM KOKUYOR

Bafra’da son yıllarda yaz aylarında menfezlerden havaya lağım kokusu yayılmaktadır. Halkımız bu sıcak günlerde dışarıda gezemez, evlerinin pencerelerini dahi açamaz hale gelmişlerdir. Bafra’mız büyük bir çevre sağlıyla karşı karşıyadır. Nitekim bu sorunun çözümü konusunda tespitler yapılıp ne gibi çalışmalar yapılmaktadır. Sorunun çözümü için Büyükşehir Belediyesiyle beraber çalışma yapılmakta mıdır? Hepsi bunların soru işaretidir. Bafra 150 bin nüfuslu büyük bir ilçemizdir. Her yıl nüfusu artmakta buna paralel olarak da alt yapı, trafik, ulaşım, sağlık sorunları artmaktadır. Bu sorunları giderecek olan da Belediyeler ve Merkezi Hükümetlerdir. Bugün yaşadığımız lağım kokusu sorununun çözümü de Büyük Şehir Belediyesine aittir. Büyük Şehir yasası çıkmadan önce İlçe Belediyemiz o günün ekonomik ve teknik şartlarına göre bu sorunları çözmek için yatırım yapmışlar, hizmet etmeye çalışmışlar ama o çalışmalar bugünün şartlarına göre yeterli gelmemektedir. Bugünkü yaşadığımız lağım kokusu için tespitlerimiz doğrultusunda lağım ve yağmur sularının birlikte taşındığı kanalizasyon sistemlerinin de tadilata ve yenilemeye ihtiyaç vardır.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ

İYİ Parti Bafra teşkilatı olarak bu sorunun tespitine ve Halkımızın çevre sağlığı konusunda ki yaşadığı bu sağlık sorununa sessiz kalamazdık. Bilirkişi ekibimizle beraber tespitlerimizi aşağıda belirttiğimiz çözüm önerilerini getirdik.

Bizim tespitlerimizin bir tanesi çoğu kez kanalizasyon boru sistemlerinden kaynaklanmaktadır. İnşaat ve altyapı çalışmaları sırasında yüzeye yakın borularda çatlama, kırılmalar oluşmakta buharlaşan suyla veya direk kırılan ve çatlayan bu borulardan sızan gazla beraber oluşmaktadır. Sorunun çözümü için bu boruların tespit edilip yenilenmesi gerekmektedir.

Tespitlerimizin bir tanesi de lağım ve yağmur sularının birlikte taşındığı kanalizasyon sistemlerinde yani (Bafra’daki kanalizasyon gibi ) ana boruya bağlantı yerlerindeki giriş ya da çıkış içerik tutma havuzları vardır. Bizim kanalizasyonda var mı bilmiyoruz. Çoğu zaman bu bağlantı yerlerinden havaya lağım gazı sızar. Bu sorunun çözümü için de havuza giriş bağlantılarına koku kapanları konulması gerekir.

Diğer bir tespitimiz arazi eğimine göre akan lağım sistemleri yerçekimi kurallarına göre çalışır. Kentimizde lağım yükü belirli saat aralıklarına, boru içinde kalma süresine, akım hızına göre değişir. Kanalizasyon eğimleri de cadde ve sokak eğimlerine göre olmalıdır. Bu nedenle lağımın kanalizasyonda çökme olasılığı artmaktadır. Akışkanlık olmadığı zaman bu sorunlar ortaya çıkar. Bu da kokuya neden olmaktadır. Bu durumlarda özel pompa sistemleri akışkanlığı arttırabilir. Bildiğimiz kadarıyla bu pompa sistemleri de bizim alt yapımızda yok. Yağmur suyunun ya da lağım suyunun az olduğu dönemlerde basınçlı suyla yıkamak kokunun azalmasına büyük ölçüde yardımcı olur.

Yukarıda bahsettiğimiz tespitler ve çözüm önerileri geçici olarak bu sorunu ortadan kaldıracak önerilerdir yani gelişen ve büyüyen Bafra geçmiş şartlarına göre yapılan bu alt yapı sistemi şimdi ve gelecekte cevap vermeyecektir. Çözüm birleşik sistemin ayrılması kanalizasyon ve yağış sularının ayrı boru sistemlerinin toplanması, boru giriş çıkış havuzlarının olması ve pompa sistemlerinin kurulmasıyla olur. Yani alt yapımızın yenilemesiyle olmalıdır.

Bizler İYİ Parti teşkilatı olarak Bafra’yla ilgili yaşanan sorunları tespit edip çözüm öneri getirmek muhalefet partisi olarak görevimiz olduğunu düşünüyoruz. Ama çözüm bulmak da sorunu gidermek de Merkezi Hükümetin ve belediyelerin görevi olduğunu biliyoruz. Bu sorunun çözümü de Büyükşehir Belediyesine aittir.

BAFRA’YA KİMSE ÜVEY EVLAT MUAMELESİ YAPMASIN

Samsun Büyükşehir Belediyesi, yatırımlar konusunda önceliği diğer ilçelere ve Merkez İlçelere veriyor. Hatta 3 ay önce alt yapı yatırımları konusunda, 04.03.2020 tarih ve 12424 sayılı Büyükşehir’e bağlı kuruluş olan SASKİ Genel Müdürlüğü’nün İller Bankası A.Ş.’den kullanacağı Merkez İlçeler için  (Atakum, Canik, İlkadım) atık su ve yağmur suyu altyapı yapımı için 74.263.5781 TL. Kredi kullanımı için Başkana yetki verildiği kullanım içinde girişimde bulunulduğunu biliyoruz. Biz de İYİ Parti olarak neden Büyükşehir Belediyesinin sorumluluk alanlarında olan konularda Bafra ikinci plana atılıyor. Bu konular Bafralı meclis üyeleri tarafından çevre sağlığı komisyonunda veya Büyükşehir Belediyesi Meclisinde gündeme getirilmiyor.

Buradan Sayın Belediye başkanımız Hamit Kılıç’a sesleniyorum. Bu sorunları dile getirirken biz de Samsun Büyükşehir Belediyesi İYİ Parti meclis üyelerimizle gündeme getirelim. Bafra için ne gerekiyorsa yapalım. Bafra’ya kimse üvey evlat muamelesi yapmasına hakkı yok. Saygılarımla.

Bafranın haberi, bafra
 • BafraHaber Yorum
 • Başkan Aydoğan Yılmaz: Bafra Neden Lağım Kokuyor? içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 13
User defaultYorumcu-126027
02 Haziran 2020
23:59
 • Yorumcu-126027
 • 02 Haziran 2020
 • 23:59

30 sene önce şehir bu denli kokmuyordu demek ki herkes aya bafra yaya yapacak birşey yok kelimeler yetersiz demek.ki hak ediyoruz.

User defaultYorumcu-95415
31 Mayıs 2020
02:25
 • Yorumcu-95415
 • 31 Mayıs 2020
 • 02:25

Sorunun kesinlikle kaynağı balık artıkları. kanalizasyon altyapısı fazlasıyla yeterli bunu daha önce de belirttim. hayırdır aydoğan bey neden bunu vurgulamak yerine kanalizasyon yetersizmiş gibi bir algı yaratıyorsunuz? altyapı yenileme - ihale süreci gibi laflar çok ilginç. yaşım gençtir ve siyasetin her türlü denklemini iyi bilirim. doğuştan allah vergisi yüksek feraset diyelim.

Cevap
 • Yorumcu-95171
 • 02 Haziran 2020
 • 22:46

Balık fabrikasısının sezonu kapanmalı 3 ay oldu koku yayıla daha 15 günlük yeni bir olay, ne kullanıyorsun sen, bırak millete iftira atmayı, emin ol onlarda herseyın farkında çozum uretıyolar, kalıcı mantıklı yorumlar yapmaya calıs milletin fabrika üzerinden pirim çıkarma kendıne, ekmeğine bak aslan

User defaultYorumcu-95399
30 Mayıs 2020
23:04
 • Yorumcu-95399
 • 30 Mayıs 2020
 • 23:04

Kent meydanını, tekel caddesini alparslan türkeş parkını, adnan menderes parkını, asfalt şantiyesini, cumhuriyet meydanını, hayvan barınağını, parke taşı fabrikasını yapan, bafra girişini park haline getiren, aydınlatmaları yapan, adnan menders parkını bafraya yeniden kazandıran, doğal gaz ile ısınmamızı sağlayan, gençlik merkezini yapan hamit kılıç başkanımıza çok teşekkür ederim.

Cevap
 • Yorumcu-94317
 • 01 Haziran 2020
 • 00:22

A canım benim..şeyi unuttun ..uzaya 2 tane astronot göndermişti...

Cevap
 • Yorumcu-95384
 • 31 Mayıs 2020
 • 12:42

Bunların hiç birini hamit kılıç yapmadı. hiç bir şey yapmadığını güzel bir göstergesi oldu. 25 aydır görevde bir tek projesi yok.

Daha Fazla Yorum