BAFRA

Bafra Tarım Lisesi üretecek, Türkiye tüketecek

   |   
 2424
Bafra Tarım Lisesi üretecek, Türkiye tüketecek - Samsun’un Bafra ilçesinde 2009-2010 eğitim ve öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde hem teorik hem de uygulamalı tarım öğretiliyor.
Bafra Haber

 | Bafra haber - Samsun’un Bafra ilçesinde 2009-2010 eğitim ve öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde hem teorik hem de uygulamalı tarım öğretiliyor.

2009-2010 eğitim-öğretim yılında Bafra ilçe merkezinde açılan okul, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında Dedeli Mahallesi’nde 26 bin metrekare büyüklüğünde uygulama bahçesinde yetiştirdikleri ürünlerin patentini alıp “Elmas” adında markası tescil ettirdiler. Profesyonel bir şekilde “Elmas” markasıyla ürettikleri domates turşusu, domates salçası, elma sirkesi ve elma pekmeziyle marka olma yolunda emin adımlarla yürüyor.


Meslek dersleri öğretmeni Halide Ceylan, “Uygulama bahçemizde öncelikle yetiştirdiğimiz ürünlerin patent başvurusunda bulunduk ve ’Elmas’ adında markamızı tescil ettirdik. Markamızı aldıktan sonra yetiştirdiğimiz ürünler vardı, bunları markalı bir şekilde sunmaya karar verdik. Bahçemizde olan elma çeşitlerimizden, elma sirkesi üretimine başladık. Yine seramızda yaptığımız sebze yetiştiriciliği sonucunda ürünlerimizden turşu yapmaya karar verdik. Domates turşusu ve salça üretimine başladık. Daha sonra bu elmalarımızı hem sirke yapımında geri kalanlarını da değerlendirmek için elma pekmezi yaptık. Okulumuz Samsun’da tek tarım lisesi. Aynı zamanda Karadeniz Bölgesi’nde de sayılı tarım meslek liselerinden bir okul Samsun’da Bafra ve Çarşamba Ovaları tarım alanında çok değerli iki ovamız ve bu yüzden tarım lisemiz Bafra’nın en değerli okullarından bir tanesi. Artık tarımında genelleştirmekten çıkıp daha profesyonel yapılmasını düşündüğümüz için bu tarım meslek lisesinde öğrencilerimizin sayısının daha artması ve daha çok profesyonelleşmek için öğrenci profilimizi yükseltmeyi hedefliyoruz. Tarım meslek lisesinin önemi budur. Tarımı daha doğru daha bilinçli bir şekilde yapmak için bir buradayız" dedi.


Okul Müdürü Vedat Demir ise, “Okulumuzda 2019’dan döner sermaye işletmemizi kurduktan sonra öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin aktif bir şekilde üretimde yer almalarını sağladık ve okul bahçemizde ürettiğimiz ürünleri tüketiciye ulaşmasını sağladık. Pandemi sürecinin tüm Türkiye’de ve tüm dünyada tarımın ve gıdanın stratejik bir ürün haline geldiğini, üretimin önemini ve halkımızın bilinçli bir şekilde fark etmesiyle beraber tarım meslek lisesi okullarının Türkiye çapındaki önemi arttı. Biz de bu amaçla üretim şekillerimizi geliştirmek, biraz daha farklı ürünler üreterek, öğrencilerimize de üretimin önemini kavratarak bilinçli bir şekilde döner sermaye işletmesinde farklı uygulamalara gidilip, öğrencilerimizle birlikte farklı projelerde ilerleyen zamanlarda üretim faaliyetlerine devam edeceğiz. Özellikle biz bahar aylarında seri üretime geçip ileride ya bir tanzim satış noktası ya da e ticarette arz talep noktasında faaliyetlerimizi sürdürmek istiyoruz. Özellikle öğrencilerimizi ortaokulda meslek liselerine rehberlikle yönlendirmeyle beraber daha da önemlisi özellikle tarım alanı uygulanan meslek lisesine yönlendirmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü gıda, üretim çok öneli kavramlar. Meslek liselerimize yeteri kadar öğrenci gelmesiyle meslek liselerini güçlenmesi bizim üretimde ülkemizin gücünü ortaya koyacağı için çok çok önemlidir. Tüm öğrencilerimizi tarım meslek lisemize bekliyoruz" diye konuştu.

Bafranın haberi, bafra
 • BafraHaber Yorum
 • Bafra Tarım Lisesi üretecek, Türkiye tüketecek içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 15
User defaultYorum Id: 105040
27 Ekim 2020
20:48
 • Yorum Id: 105040
 • 27 Ekim 2020
 • 20:48

Birilerine arpalık.bu ülke bu yüzden batıyor işte.

User defaultYorum Id: 105019
27 Ekim 2020
15:17
 • Yorum Id: 105019
 • 27 Ekim 2020
 • 15:17

Okul fiziki olarak imkanlara sahip olsa da öğrenci gelmiyor.40-45 öğrencili pansiyonlu lise mi olur? okul idaresi iki tane zeytinin fotoğrafını atıp üretiyoruz diyor pazardan aldıkları ürünleri üretiyoruz diye reklam yapıp üstlerine takdim ediyor bunu da herkes biliyor.milli eğitim, öğrencileri bu okula teşvik etmiyor.tarım memleketinde kapatılsın tarım lisesi!! bu utanç yeter...

Cevap
 • Yorum Id: 105044
 • 27 Ekim 2020
 • 23:18

Bunda hem biz veliler sorumlu hem de sistem. akademik olarak hiç bir başarı göstermeyecek çocuğu göstere göstere anadolu liselerine yolluyoruz. meslek liseleri kötü bir hava yaratıyor velide.

User defaultYorum Id: 105005
27 Ekim 2020
08:16
 • Yorum Id: 105005
 • 27 Ekim 2020
 • 08:16

Samsunun tek tarım lisesi kapatılmamalı.öğrenci bulması için tüm teşvikler uygulanmalı.tarım ve üretimin ne kadar önemli olduğunu bilmeyen varmı?tebrik ediyorum bu üretimi gerçekleştiren sorumluları.

Daha Fazla Yorum