BAFRA

Bafra Eğitim Sen Ortaöğretime Geçiş Sistemini Masaya Yatırdı

 
 1325
Bafra Eğitim Sen OrtaöğretimeGeçiş Sistemini Masaya Yatırdı - Eğitim Sen Bafra temsilcisi Salim Hepsert: “tercihlerinsayısal, bölgesel ve okul türüne göre sınırlandırılması kaldırılmalıdır.” dedi.
Bafra Haber

Eğitim Sen Bafra temsilcisi Salim Hepsert: “tercihlerinsayısal, bölgesel ve okul türüne göre sınırlandırılması kaldırılmalıdır.” dedi.

Ortaöğretime geçiş sitemini eleştiren Salim Hepsert, şu anki sistemi masaya yatırdır ve Eğitim Sen’in önerilerini ortaya koydu.

Hepsert’in basın açıklaması şu şekilde:

EĞİTİM SEN NE ÖNERİYOR?

Öğrencilerin Merkezi Yerleştirme ve Yerel Yerleştirmede yapacakları tercihlerin en fazla 5 ile sınırlandırılması ve ayrıca öğrencilerin yerel yerleştirmede toplam 5 tercihinin en az üç tanesinin kayıt alanı adı verilen bölgeden tercih etmek zorunda olması öğrencilerin seçme hakkını engellemektedir. O nedenle tercihlerin sayısal, bölgesel ve okul türüne göre sınırlandırılması kaldırılmalıdır.

Okulların Kayıt Alanı, Komşu Kayıt Alanı ve Diğer Kayıt Alanı şeklinde üç ayrı gruba ayrılmış olması öğrencilerin istedikleri okulları tercih etmesini engellemektedir. Farklı kayıt alanı uygulamasına son verilmeli ve öğrencilerin istedikleri okulları tercih edebilmesinin önü açılmalıdır.

Öğrenci nakil ve yerleştirme komisyonları öğrencilerin tercihlerini almadan yerleştirme yapmamalıdır.

Öğrencilerin tercihleri alındıktan sonra yoğun olarak tercih edilen, koşulları uygun okulların kontenjanları artırılmalıdır.

MEB, daha fazla mağduriyet oluşmaması için hızla bir tartışma yürütmeli ve öğrencilerin mağdur olmalarını engelleyecek konularda adım atmalıdır.

YENİ SİSTEM NELER GEİTİRİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı, en son gündemde olan yeni Ortaöğretime Geçiş Sistemi ile 16 yıl içinde 6 farklı Milli Eğitim Bakanı döneminde, sadece ortaöğretime geçiş sisteminde 6 önemli sistem değişikliği yaptı. Eğitimde 4+4+4 ile birlikte ortaöğretime geçiş sürecinde yapılan her değişiklik ve son düzenlemeler süreci daha karmaşık hale getirmiştir.

Ortaöğretime Geçiş Sisteminde; İkamet adresi, ortaokulda kaç dönem aynı okulda okuduğu, tercih sırası, okul başarı puanı, 8. Sınıf devamsızlık durumu ve doğum tarihi dikkate alınacaktır.

Tercihlerin en az 3 tanesi kayıt alanı adı verilen birinci bölgeden olmak zorunda. Öğrencilerin daha önceki yıllarda ki tercih eğilimleri dikkate alındığında Anadolu Liselerine bir yönelme olacağı beklenmelidir. Aynı okul türünden fazla 3 tane tercih sınırlandırılmasıyla öğrencilerimiz dolaylı olarak Meslek Liselerine, İmam Hatip Liselerine ya da özel okullara yönelmek zorunda kalacaklardır. Öğrencilerimizin ilgi, ihtiyaç ve meslek beklentileri dikkate alındığında, Anadolu Liselerine gerçekten ihtiyaç varsa kamu Anadolu Liselerinin sayısını artırılması gerekir. Ancak görülmektedir ki, Bafra’da bile toplam 5 devlet Anadolu Lisesinin kontenjanı 700 civarındadır. Oysa 2000 e yakın öğrenci tercih yapacaktır. Böylelikle, kamuda Anadolu Liselerine yerleşemeyen öğrenciler, ikamet adresine ya da tercih sıralamasına bakılmaksızın özel Anadolu Liselerine yerleşebileceklerdir. Her ne kadar kontenjanlar geçen yıla göre bir miktar artmış olsa da, öğrenci notlarının yerleştirmede neredeyse etkisiz bir kriter olmasından dolayı, başarı düzeyi düşük olan bir öğrenci Anadolu liselerine yönelebilecektir. Tam tersi olarak da akademik başarısı yüksek olan bir öğrenci adres kriteri tutsa bile, diğer kriterlerden dolayı akademik bir liseye yerleşemeyebilir. Ayrıca adrese dayalı kayıt sisteminde de sorunlar vardır. Bunun gibi birçok nedenden dolayı sendika genel merkezimiz 12 Nisan tarihinde Ortaöğretime Geçiş Sistemi Yönetmelik ve Yönergesi’ne karşı Danıştay’da itiraz davası ve 5 Haziran’da da yayınlanan kılavuz için yürütmeyi durdurma davası a açmıştır.

Yerleştirme Tercihleri Nasıl Yapılacak?

Sınavla öğrenci alan Fen liseleri ve Sosyal Bilimler liseleri gibi okulları tercih etmek isteyen öğrenciler için de ‘Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar’ ekranından tercih yapılmaması durumunda bu  öğrencilere ‘Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar’ ile ‘Pansiyonlu Okullar’ tercih ekranları açılmayacak. Öğrenciler; ‘Merkezi Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar’, ‘Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar’ ve ‘Pansiyonlu Okullar’ olmak üzere üç grupta 5’er tercih, toplamda 15 tercih yapabilecek.

Yerel Yerleştirme Nedir? Merkezi Yerleştirme Nedir?

Yerel Yerleştirme, başta ortaöğretim kayıt alanları dikkate alınarak (Bafra da iki kayıt bölgesi bulunmaktadır), öğrencilerin ikamet adresleri, aynı ortaokulda bulunuşluk süreleri, tercih önceliği, okul başarı puanı (Not ortalaması 80 -100 arası aynı düzeyde ele alınmaktadır), devam/devamsızlık ve yaş kriterleri ile okullara yapılan yerleştirmeyi ifade ediyor. Yerel Yerleştirme tercihleri yapılırken öğrenciler ikamet adreslerine göre belirlenen yeşil renkli “kayıt alanlarından”, mavi renkli  “komşu kayıt alanlarından” ve kırmızı renkli “diğer” olarak adlandırılan kayıt alanından tercihte bulunabileceklerdir. Ancak öğrencilerin toplam 5 tercihlerinin en az 3 tanesi kayıt alanı adı verilen birinci bölgeden olmak zorunda. Ayrıca, aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) en fazla 3 tane tercih edilebilecek. Öğrenci ilk üç tercihine Anadolu liselerini yazmışsa devamında 4. tercihine Meslek Liselerini veya İmam Hatip Liselerinden birini yazmak zorundadır. 5.tercih olarak komşu kayıt alanından Anadolu Liselerini tercihini yapabilse bile öncelik sırasını kaybettiğinden yerleşme şansı azalacaktır. Yine Bafra’da Galip Öztürk Anadolu Lisesi daha önceden kapandığından kayıt alanının birinde 2 Anadolu Lisesi vardır.

Ortaöğretim Kurumlarına Yerleştirme Sıralaması Nasıl Olacak?

Öğrenciler, ilk olarak ‘Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar’ ekranından tercihte bulunmak zorunda. Yerel yerleştirmede tercihlerinden ilk üç okulu ‘Kayıt Alanı’ndan seçme şartıyla, en fazla beş okul tercih edilebilecek. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla üç okul seçilebilecek. Yerel yerleştirmeyle girilen okullar için tercihlerini yaparak kayıtlarını tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla beş; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla beş olmak üzere toplamda 15 okul tercihi yapabilecek. İlk olarak Merkezi Sınav Puanına göre yerleştirme yapılacak. Merkezi olarak yerleşemeyen öğrenciler yerel olarak yerleştirilecek.

Ortaöğretime Geçiş Sistemi Veli ve Öğrencileri Neye Zorluyor?

Bugüne dek çıkarılan mevzuat ve son olarak yayınlanan kılavuz beraber değerlendirildiğinde yapılacak ilk tespit yeni sistemin öğrencileri “Kayıt Alanı” adı verilen bölgede bulunan okullara yerleşmeye zorladığıdır. Öğrencilerin yerleşememe kaygısının istenmeyen okulların tercih edilmesine dair yönlendirme içerdiği görülmelidir.  Yerel ve merkezi yerleştirmede tercih sayısının sınırlı olması öğrencilerin seçme hakkını ve özgürlüğünü sınırlandırıyor.

Ortaöğretim Kurumlarına Yerleşemeyenler Ne Olacak?

Merkezi ve Yerel Yerleştirme sonucunda he hangi bir okula yerleşemeyen öğrencilerin farklı tarihlerde dört kez “Yerleştirmeye Esas Nakil Tercih Başvuruları” alınacak. Bu başvurular sonucunda da herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen öğrenciler, 10-14 Eylül 2018 tarihleri arasında İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarına başvuru yapacaklar. Ancak bu komisyona başvuru sırasında herhangi bir okul tercihinde bulunulamayacak sadece yerleşmek isteği beyan edilecekler. Komisyonda başvuran öğrencileri açık bulunan kontenjanlara dengeli olarak dağıtacak. İşte tam da bu nokta öğrencilerin istemedikleri okullara komisyon marifeti ile yerleştirilmesine neden olacak.

Öğrencilerin büyük bir bölümünün akademik eğitim almak istediklerinden dolayı Anadolu Liselerini tercih edeceği için diğer okulları sürecin herhangi bir bölümünde tercih etmeyecektir. Bu durum geçtiğimiz yıllardan farklı olarak yerleştirme ve nakil döneminin sonunda çok sayıda öğrencinin herhangi bir okula yerleşememesi sonucu doğuracak. Doğal olarak bu öğrenciler açık kontenjanları olma olasılığı yüksek olan Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine ve Anadolu İmam Hatip Liselerine komisyon marifetiyle yerleştirilecektir.

Kayıt Alanı Dışındaki Okullara Yerleşmek Mümkün mü?

Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu öğrencilerin Kayıt Alanı, Komşu Kayıt Alanı ve Diğer Kayıt Alanı olmak üzere üç ayrı kayıt alanında da tercih yapma olanağı tanıyor. Ancak kayıt alanlarından yapılan tercihlere tanınan öncelikler ve öğrencilerin çok büyük çoğunlukla akademik eğitim almasından dolayı kayıt alanda bulunan Anadolu Liselerinin kontenjanlarının çoğunluğunun ilk yerleştirme sonucunda dolma olasılığını artırıyor. Teorik olarak kayıt alanı dışında bulunan Anadolu Liselerine yerleşme olasılığı olsa da pratik olarak böyle bir durumun olma olasılığı çok düşüktür. Ancak öğrencilerin yoğun olarak tercih etmediği diğer okul türlerine kayıt alanı dışında yapılacak tercihlerle yerleşebilecektir.

Yerleştirme ve Nakil Komisyonları Öğrencileri İstemediği Okula Yerleştirebilir mi?

Evet, yerleştirebilir. Kılavuz herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen öğrencilerle ilgili durumu şu şekilde düzenlemiştir: Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler ile 2017/2018 eğitim-öğretim yılında sınıf tekrarına kalan 9’ uncu sınıf öğrencileri, il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları halinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecektir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER !

 • BafraHaber Yorum
 • Bafra Eğitim Sen Ortaöğretime Geçiş Sistemini Masaya Yatırdı içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 7
User defaultYorumcu-102448
12 Temmuz 2018
00:07
 • Yorumcu-102448
 • 12 Temmuz 2018
 • 00:07

Eğitim.sen şimdiye kadar ne söyledi de olmadı..tek başına yine bile iyi mücadele ediyor..hem de bu şartlarda..

User defaultYorumcu-102358
09 Temmuz 2018
15:28
 • Yorumcu-102358
 • 09 Temmuz 2018
 • 15:28

Öncelikle iyi anadolu lisesi diye bir şey yoktur. iyi öğrencilerin gittiği tüm okullar iyidir. eğer, anadolu liselerinin yakınında ikamet eden gariban bir ailenin çocuğu ya da kaynaştırma eğitimi alan bir öğrenci gerektiğinde bafra anadolu lisesine de, altınkaya anadolu lisesine de gitmelidir. iyi öğrenciler daha önce belli okullara yerleşip adı iyi okula çıkıyordu. şimdi de, kamuoyu oluşturarak belli okullara iyi öğrencileri yığmayalım. bu sistem zaten herkese eşit şartlarda yerleşme imkanı sunmaktadır. hem problemli(!) denilen öğrenciler, belli okullara da yerleşmeli ki, o okulların eğitiminden istifade edebilsinler.

Cevap
 • 09 Temmuz 2018
 • 20:29

Bu sistemde bilişsel ya da yetenek açısında bır yönlendirme yok. allah ne verdiyse...yani hangi okula yakınsan o okula gitme şansın yüksek. tamamen yanlış. sizin yaklaşımınıza göre başarısız bır öğrenci okul ortamı ya da okulun düzeyi iyiyse başarılı olabilir. aksine bu o genci yaygın tabirle harcamak demektir.

Cevap
 • 09 Temmuz 2018
 • 20:18

@yorumcu-102367

Cevap
 • Yorumcu-102367
 • 09 Temmuz 2018
 • 19:27

@yorumcu-102359 vallahi yazıyı da okudum. sanki sınav olunca tüm öğrenciler anadolu liselerine mi gidiyordu. anadolu liselerine giden öğrencilerin kaç tanesi iyi bir üniversiteyi kazanıyor? ne bu meslek lisesi düşmanlığı. meslek liselerine de gelsin 475 puanlı öğrenciler bakın o okullar da başarılı oluyor mu , olmuyor mu?

Cevap
 • 09 Temmuz 2018
 • 18:00

Iyi ve kötü öğrenci varlığını kabul ediyorsun ama yok olup gitsinler istiyorsun.

Daha Fazla Cevap Göster
User defaultYorumcu-94936
09 Temmuz 2018
20:13
 • Yorumcu-94936
 • 09 Temmuz 2018
 • 20:13

Çok güzel anlatmışsınız hocam , teşekkürler.

Daha Fazla Yorum