BAFRA

Bafra Eğitim Sen’den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği

 
 3028
Bafra Eğitim Sen’den 8Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği - Eğitim Sen Bafra Temsilciliği tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebi ile “Doğa benim, üreten benim, emek benim, yaşam benim, ben kadınım” temalı etkinlik düzenlendi. 
Bafra Haber

Eğitim Sen Bafra Temsilciliği tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebi ile “Doğa benim, üreten benim, emek benim, yaşam benim, ben kadınım” temalı etkinlik düzenlendi. 

Eğitim Sen ilçe binasında düzenlenen etkinliğe, siyasi partilerin kadın kolları temsilcileri, STK üyeleri ve Eğitim Sen üyeleri katıldı.

Kadın kolları adına Gülay Demirci basın açıklaması yaptı. Etkinlik Dünyada ve Türkiye’de 8 Mart konulu sinevizyon gösterimi ile devam etti. Etkinlik, sendika bünyesinde oluşturulan müzik grubu tarafından gerçekleştirilen müzik dinletisi ile sona erdi. 

Basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

8 Mart 1857’te New York’ta kadın işçilerin uzun çalışma saatlerine, kölelik koşullarına karşı direnirken katledilişlerinin 163. yılında, bu ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde  itirazlarımızla, isyanımızla, örgütlü mücadele inancımızla biz kadınlar buradayız.

Bugün ülkemizde kadın katliamları, şiddet durmadan artıyor, emeğimiz değersizleştiriliyor. Yanlış politikalar, kadınları daha fazla sömürüyor; kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz, çocuk istismarı haberleri gündemden düşmüyor. Ülkemizde 2019 yılının 30 Kasımına kadar, basına yansıyan haberlere göre, erkekler en az 305 kadını öldürdü, 46 kadına tecavüz etti, 551 kadını fuhuşa zorladı, 204 kadını taciz etti, 247 çocuğu istismar etti.

Türkiye, 2020 Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’nde 153 ülke arasında 130. sırada yer aldı. Rapora göre, kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması için en az 100 yıl, erkeklerle eşit ücrete sahip olması için ise 257 yıl geçmesi gerekiyor. Dünya henüz kadınların haklarını özgürce kullanabildiği bir yer değil.

Emine Bulut’un “Ölmek İstemiyorum” haykırışı ile, ‘’Pamuk ipliğine bağlısınız sözünü her gün duymaktan bıktım’’ diyen ve uğradığı mobbinge daha fazla dayanamayıp hayatına son veren 25 yaşındaki sözleşmeli öğretmen Saadet Harmancı’nın son sözleri; kadın cinayetlerine, çocuk istismarlarına, uzun çalışma saatlerine, ödenmeyen ücretlere kadar hayatımızın orta yerinde duran bütün sorunları içinde hissettiğimiz  isyan cümleleri olmuştur.

Suriye savaşı ile birlikte yıllardır yaşanan göçlerle, sığınmacı kadın ve çocuklar en dezavantajlı topluluk haline geldiler.Bu bölgelerde çocuklar evlendirilerek istismara maruz bırakılıyor, yüzlerce çocuk doğum yapıyor. Kadınlar ve çocuklar ucuz emek gücü olarak görülmeye devam ediliyor.

Yüzyılı aşkın bir süredir devam eden çok yönlü mücadele, kadınların hayatını ve toplumu büyük oranda etkileyen önemli kazanımları beraberinde getirdi. Kadına yönelik ayrımcılık ve şiddeti önlemeye dönük, birçok devletin altına imza attığı uluslararası sözleşmeler bu temel kazanımlardandır. Mücadele sonucu elde edilen kazanımların, kadınların toplumdaki etkisini büyük oranda arttırdığı ve kadınların hayatını kısmen de olsa kolaylaştırdığı bir gerçek. Ancak farklı biçimlerde karşımıza çıkan ve kadın kazanımlarına yönelen saldırılar bize gösteriyor ki bu kazanımlar garanti altında değil ve kadınların yaşamına yönelen tehlikeleri ortadan kaldırmıyor. İstanbul Sözleşmesinin tartışılması, MEB’de müfredattan toplumsal cinsiyet eşitliği hedefini çıkarmak, boşanmayı zorlaştırmak, nafaka hakkını tartışmaya açmak, istismarcıları affetmek ve kadına yönelik şiddete mazeret üretmeye çalışmak, kadınları şiddet karşısında savunmasız bırakmak demektir. 

Bugün biz kadınlar, şiddeti öven tüm yaklaşımları teşhir edeceğiz. Eğitim ve bilim emekçileri olarak tüm kadınların iş güvencesinin, insanca yaşam koşullarının ve en önemlisi yaşam hakkının korunmasına yönelik politikaların hayata geçirilmesi için tüm gücümüzle mücadele edeceğiz.

Kadınlar olarak diyoruz ki; Doğa benim, üreten benim, emek benim, yaşam benim, ben KADINIM!

  • BafraHaber Yorum
  • Bafra Eğitim Sen’den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
  • Toplam Yorum 0