GÜNDEM

Bafra'daki ani yağışlardan sonraki su baskınlarına keson kuyu projesi

 
 3046
Bafra'daki ani yağışlardan sonrakisu baskınlarına keson kuyu projesi - Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ Genel Müdürlüğü, yağmur suyu terfi projeleriyle yağışlarda oluşan su baskını problemlerini ortadan kaldırıyor. Bu kapsamda Canik, Terme ve Bafra ilçelerinde Yağmursuyu Keson Terfi Merkezi inşa ediliyor.
İhlas Haber Ajansı

 |  - Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ Genel Müdürlüğü, yağmur suyu terfi projeleriyle yağışlarda oluşan su baskını problemlerini ortadan kaldırıyor. Bu kapsamda Canik, Terme ve Bafra ilçelerinde Yağmursuyu Keson Terfi Merkezi inşa ediliyor.

Büyükşehir Belediyesi Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ) kent merkezi ile birlikte Samsun’un 17 ilçesinde içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon hatlarını yenilerken bir taraftan da arıtma tesisleri inşa ederek dev çevre yatırımlarını hayata geçiriyor. SASKİ şimdi de ani ve sağanak yağış sonrası kot probleminden kaynaklı sanayi bölgesi ve çevre yollarında biriken yağmursularının deşarj edilememe sorununu ise, keson terfi merkezi ile çözüyor.
Terme, Bafra ve Canik ilçelerinde inşa edilecek büyük keson kuyu imalatı çalışmaları başladı. İlki Canik ilçesinin eski stat kavşağındaki Çarşamba Caddesi ile Atatürk Bulvarı arasında kalan orta refüjde inşa edilen 6 metre çapında ve 8 metre derinlikteki kuyunun 2 ay içerisinde tamamlanması planlanıyor. Sözleşme bedeli 7 milyon 555 bin lira olan projenin inşaat çalışmaları bittiğinde, sağanak yağmurlar sonrası bölgede biriken yüzey suları, terfi merkezindeki pompalar ile keson kuyuda biriktirilecek. Depolanan sular, ardından genişletilecek şebeke hattı ile Mert Irmağı’na aktarılacak. SASKİ, bu sayede bölgede yaşanan yağmursuyu ve taşkın probleminin önüne geçecek.

“Canik, Terme ve Bafra’da yapılacak”
Yapımı süren Canik Yağmursuyu Keson Terfi Merkezi inşaatıyla ilgili bilgi veren SASKİ Kanalizasyon Dairesi Başkanı Hilmi Akpınar, "Küresel iklim değişikliğine bağlı yağış rejimlerindeki ani değişimleri Samsun olarak biz de yaşıyor, sağanak yağmurlarla sel baskınları ve taşkınlara maruz kalıyoruz. Başkanımız Mustafa Demir’in talimatıyla Canik, Terme ve Bafra ilçelerimizde suyun en hızlı şekilde tahliyesine ilişkin keson terfi merkezi imalatına başladık. İlkini ise şehir merkezinin en düşük kotu olan Atatürk Bulvarı ile Çarşamba Caddesi arasındaki orta refüjde imal ediyoruz. Bu kuyuya saniyede 2 bin metreküp suyu tahliye edecek 4 adet metopomp kuracağız. Mevcut şebeke ve yağmur suyu taşıma hatlarımızı da yenileyeceğiz. Ayrıca kuyudan 750 metre uzunluğunda bin 200 çaplı boru hattı döşeyerek yüksek kesimden gelen sel ve bölgesel biriken yüzey sularını en hızlı şekilde Mert Irmağı’na deşarj edeceğiz” diye konuştu.

Keson Kuyu nedir?

Keson kuyu, betondan yapılmış silindirik bir sandığın, altı kazıldıkça aşağıya doğru indirilerek ve üste bir yenisinin konularak aynı işlemin tekrarlanması yoluyla açılan ve daha çok kumlu zeminlere uygulanan bir kuyu çeşididir.

 • BafraHaber Yorum
 • Bafra'daki ani yağışlardan sonraki su baskınlarına keson kuyu projesi içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 3
User defaultYorum Id: 190132
25 Eylül 2023
21:58
 • Yorum Id: 190132
 • 25 Eylül 2023
 • 21:58

25-30 yıl önce meteoroloji il müd.bir kaç bin metre yükseklikteki balonlarla havadan ölçüm yapıyordu.şimdi ise hem uzaydan olsun hemde dünyanın atmosferine kadar uydular aracılığı ile tam isabet ölçümler yapılabiliyor.türkiye devamlı iha siha üretiyor uzaya uydu gönderiyor.uydu görüntüleme sistemi ile köydeki tarım alanlarını tespit ve alan ölçümlerini yaparken tarımı yapılan ürünün çeşidinide öğrenebiliyoruz.saski nin geliştirdiği bu preje sorunu çözecektir.ancak aynı çözümlerinde ova tarım arazilerindede uygulanması noktasında çalışmalar yapıldığını biliyoruz.

User defaultYorum Id: 190021
23 Eylül 2023
14:47
 • Yorum Id: 190021
 • 23 Eylül 2023
 • 14:47

Cukur kazip suyu cukurda toplamak muhtesem cozum ilerde kuyudaki suylada cimleri suluyiruz diye reklam yaparlar millette alkislar. keske bafrada bi irmak olsada yagmur suyunu irmaga akitirdik!

User defaultYorum Id: 189857
21 Eylül 2023
21:52
 • Yorum Id: 189857
 • 21 Eylül 2023
 • 21:52

İlk önce merkezi çözsünler bir yağmur yağıyor hayat duruyor. tabiki ilçelerin sorunları da çözülsün fakat merkezdeki insanların yaşadığı sorunlar artık tahammül edilemeyecek bir hal aldı şehirin ortasında çamur deryası