BAFRA GÜNDEM

Bafra’da tütün alımları başladı

 
 1222
Bafra’da tütün alımları başladı - Samsun’un Bafra ilçesinde kırsal kesimde sözleşmeli olarak üretilen tütünlerin alımlarına başlandı.
IHA

Samsun’un Bafra ilçesinde kırsal kesimde sözleşmeli olarak üretilen tütünlerin alımlarına başlandı.

5 firma tarafından alımların başlaması üzere traktörlere yükledikleri tütünleri depolara getiren üreticiler fiyatların düşük olmasından yakındılar. Alımların gerçekleştirildiği depoları ziyaret eden Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, tütün üreticileri ve tütün eksperleriyle fiyatlar ve tütün kalitesi ile ilgili bilgi aldı. Tütünün de bir tarım ürünü olarak desteklenmesi için mücadele ettiklerini söyledi.
Eski Başbakan Binali Yıldırım’ın sözlerini hatırlatan Başkan Tosuner tütün fiyatları ile ilgili şunları söyledi: “Bafra’da kırsal kesimde yaklaşık 3 bin hane üreticimiz var. Bugün 3 bin 800, 4 bin ton tütün üretimi yapıyor. Bugün Türkiye ve Dünya’da en kaliteli tütün Bafra’nın kırsalında yapılmaktadır. Bafra tütünü olmadan hiçbir sigara fabrikasının üretme şansı yok. 21 lira az mı evet az. Bugünkü maliyetlere göre az. Emek isteyen bir ürün. 4 senedir Ziraat Odası başkanıyım. Tütünün tarım ürünü olduğunu ispatlayamadık. Çeltiğin, pamuğun bütün tarım ürünlerinin olduğu topraklarda tütün de üretiliyor. Ne var ki biz bunu devletimize anlatamadık. Binali Yıldırım Bey başbakanken, Tarım yapan üreticilere mazot ve gübrenin yüzde ellisinin devlet tarafından karşılanacağını televizyonlarda söyledi. Herkes duydu. Verilen sözler yerine getirilmedi. Biz üretici olarak elimiz nasırlı. Bunu kabulleniyoruz, bunu devlet de kabullenmeli. 
Tarımın yok olması o devletin yok olması demektir. Burada 5 firma tütün alımı yapıyor. Devlet firmalardan yüzde 86 vergi alıyor. Bu büyük bir rakam. 86’yı 80’e düşürülürse tütün bugün 40 lira olur. Dışarıdan alınan yüzde yetmiş tütünü yüzde 20’lere düşürsün, aradaki farkı Bafra’daki ve Türkiye'deki tütün üreticilerine versin. Bugün 3 ton tütün yapan 4 ton yapar. Fiyatlar yüksek olsun. Benim üreticim 40 liraya tütün satarsa Türkiye’deki sigara fabrikalarına yetecek tütünü üreteceğine inanıyorum. Mazot ve gübre verilen sözler yerine gelsin, tütünün de bir tarım ürünü olduğunu, diğer tarım ürünlerine verilen desteği tütüne de verilmesini istiyoruz. Çiftçi çok mağdur. Eğer bunlar uygulanmasa bugün 3 bin hane önümüzdeki yıl 2 bin haneye düşer ve iç piyasaya tütün sıkıntısı çeker. Halkımıza verilecek para dışarıya verilirse Türkiye’de bir sıkıntı doğar. Üreticiler gece saat 3’e kadar çalışacak,  yarım saat pantolon, gömlek çıkartmadan sabahın dördünde tütün sulamaya başlayacak. Buradan devletimizin bütün kurumlarına sesleniyorum. Bizim konuştuklarımızı gündemlerine alıp, bunları mecliste gündeme getirip çiftçilerimizi yardımları olacağına inanıyorum.”
 
Tütünlerini teslim eden üreticiler, “Bizim şu anki satmış olduğumuz tütünde fiyat 21 lira. Bundan memnun değiliz. Şu tütünü en az 28 liraya satmamız lazım. Bugün vatandaşa 21 liradan iniyor. Önümüzdeki günlerde fiyatların ineceği söyleniyor. Bilemiyoruz çok mağduruz. Gübre çok uçtu, mazot uçtu. Köylü bu işten hiç memnun değil. Biz 7 yaşındaki bir çocuğu tarlaya götürüyoruz inanın gece 10’lara kadar çalışıyoruz. Fiyatlardan memnun değiliz. Şu tütün en az 28-30 lira olması lazım. Mazot gübre aşağıda olursa çiftçi her yönüyle tüccarla iyi geçinecektir.”
 
Alım yapan firma yetkilisi ise ”Bu sektörün ayağa kaldırılması için herkesin elini taşın altına sokması lazım. Alıcının bu tütünü istemesinin iki yolu vardır. Ya adamı teşvik edersiniz ya da adamı zorlarsınız. Bunların ikisi de kanunla Ankara'yla olur. Parti yönetimi var, partililer var, milletvekilleri var. Hiçbir tanesi Ankara’ya gidip de bunların yapılması konusunda hiçbir faaliyette bulunmuyorlar. İşte herkes böyle alım gününde konuşuyor. Bizim alıcıya diyeceksiniz ki sen Türk tütününü sigara harmanlarında yüzde 30’un altına indirmeyeceksin, kullanacaksın diyeceksin. Ya kanunla zorlayacaksınız ya da diyeceksiniz ki yüzde 30'a çıkarın biz size vergi indirimi yapacağız diyeceksiniz. Ama bunların ikisi de kanunda gözükecek. Ama bu kanunu biz hatırlatmıyoruz. Kanunu siyasetçiler hazırlıyor, seçilenler hazırlatıyor bizlik bir şey değil.” Şeklinde konuştu.
Bu haber, İHA Haber Ajansı tarafından üretilmiştir. İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. Bafrahaber.com editörleri otomatik akış içinde habere editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajans sorumludur

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER !

  • BafraHaber Yorum
  • Bafra’da tütün alımları başladı içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
  • Toplam Yorum 1
User defaultYorumcu-118002
12 Mart 2019
16:06
  • Yorumcu-118002
  • 12 Mart 2019
  • 16:06

Pırlantada vergi alınmıyormuş. tütün pırlanta mı ki vergi alınmasın?

Cevap
  • Yorumcu-118034
  • 12 Mart 2019
  • 19:54

İyi oku vergi alınmasın demiyo aza indirilsin diyo.tütüne yapılan emeğe göre fiyatı gercekten az..en az 30 lira olmasi lazim