BAFRA

Bafra’da Hibe Koyunlarda Koyun Vebası Çıktı

 
 4505
Bafra Haber

“Genç Çiftçi Projesi” kapsamında dağıtılan küçükbaş hayvanlar vebalı çıktı 

Samsun’un Bafra ilçesinde, “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında 6 kırsal mahallede 12 kişiye 384 koyun 24 koç verildi.  Dağıtılan küçükbaş hayvanların bazılarının vebalı çıktığı bildirildi. 

Sarpın 6, Meşelitürkmenler 2, Yeşilyazı 1, Gazibeyli 1, Boğazkaya 1, Yiğitalan mahallerinde 1 kişiye toplamda 12 çiftçiye 384 koyun, 24 koç dağıtıldı. 

Proje kapsamında koyunların teslim edildikten sonra hastalanıp ölmeye başladıklarını ileri süren yetiştirici Boğazkaya Mahallesinden Eski Hükümlü Orhan Beyaz, aldığı koyunlardan 6’sının öldüğünü geriye kalan koyunların da hastalıktan dolayı yemlenemediklerini söyledi. 

Beyaz, “Genç çiftçiden devlet bize koyun verdi. İleri dönük belki çoğaltırız, çoluk çocuğumuzun geçimini sağlarız diye hayvan aldık ama mağdur olduk. Hayvanlar bize 3 Ağustos 2019 tarihinde verildi. O günün akşamı ölümlerimiz başladı. 6 tane hayvanım öldü. İlçe Tarımdan veterinerler geldi aşılama yapıldı ama hiç bir çözüm yok. Karantina altına alınmadık. Hayvanlarımızda ölüm durmadı. Hala rahatsızlık devam ediyor. Çevremizde yaklaşık 500-600 davar var.  Komşularımın davarlarına, hayvanlarına geçer diye korkudan kimseye bir şey söyleyemiyorum. Devlete gidiyorum bize bir çare bulmuyor. Bize yardımcı olum. Biz çok mağduruz. Hayvanlarımızın ölmesini istemiyoruz. Bunlara özel veterinerden ilaç alıyorum, ilaç veriyorum ama hangi ilacı nereye kullanacağımı veterinerlerden öğreniyorum. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Biz mağdur edildik bize yardım edin.  Bu hayvanlarda olan civar köylerde, Havza’da çevremizde ki köylerde, yukarı köylerin hepsinde bu hastalık koyun vebası olarak gözüküyor. Tanıdığım veterinerlere soruyorum koyun vebasına bulaştığı zaman o bölgede ne kadar koyun, davar varsa küçükbaş öldürür diyor. Komşularıma da söyledim benim bahçeme yanaşmayın. 

ÇOCUĞUMUN BENİM GİBİ SABIKALI OLSUN İSTEMİYORUM 

Bafra’da Hibe Koyunlarda Koyun Vebası Çıktı

Çiftçiyim başka bir yerden gelirim yok. 3-5 tane davar yaparız diye aldık ama çok mağduruz. 34 tane davar verildi bize geldiği gün 2 tanesi öldü. Peşinden 2 tanesi daha öldü. Bir tanesini de devlet geldi kesti aldı götürdü, geriye bize dönüş yapmadı. Kendi çocuklarımı sevdiğim kadar bunları seviyorum. Otlatmak istiyorum ama hayvan otlayamıyor. Ağızları acıyor, yayılamıyor hayvanlar. Dudaklarında, ayaklarında felç geçirmiş gibi yürüyemezdik, ateş hepsi var. Yani Cumhurbaşkanlığına kadar nereye kadar gidilecekse ben gideceğim. Çünkü bu koyunlara ihtiyacım var. Ben cezaevinden çıktım mağdur oldum. Cezaevinden çıktım devletten bir hayvan almaya kalktım, bize koyun verdi Allah razı olsun ama ondan bir memnun kalamadık. Köylü zaten mağdur. Burada duran insanın sigortası yok. Benim sigortam yok yeşil kart kullanıyorum. Hiçbir gelirim yok sadece bir kaç parça buğday ekiyorum, 3-5 tane koyun yaparız, iki tane inek yaparız da köyümüzde dururuz. Ya da ileriye dönük çocuklarımı üniversitede okutmak istiyorum. Ben de istiyorum, bende vatandaşım. Benim 3 tane çocuğum var. Onları okutmak istiyorum memur olsun, doktor olsun bir insana faydalı olsun istiyorum. Ben çocuğumun benim gibi sabıkalı olsun istemiyorum. Sabıkalı olmayı bende istemiyordum ama felek getirdi bizi olduk.

KARANTİNA ALTINA ALINSIN

Bafra’da Hibe Koyunlarda Koyun Vebası Çıktı

Benim zaten 2-3 bin lira kolumdan, komşulardan topladığımla ilaç almışım hayvanlarım rahatsız. Komşularımın hayvanlarına geçmesi önlensin istiyorum. Karantina altına alınmasını istiyorum. 15 gündür benim uykularım kaçıyor. Gece sabahlara kadar koyun görüyorum, hastalık görüyorum, ölüm görüyorum. Bu hayvanların öldüğünü gördükçe içim sızlıyor, ağlamaklı oluyorum. Çocuklarıma aman siz içeri girmeyin belki size de geçebilir, insana da geçebilir. Bunda uyuz var, mantar hastalığı var, koyun vebası var. Hangisi bulaşıcı tam olarak bilmiyorum ama çocuklarıma diyorum girmeyin siz, tek ben gireyim. Ahırımızda 3 tane ineğimiz var onlara da geçer de telef olur da nasıl ben bir daha hayvan alırım diye düşüncemden çocuklarıma yanaştırmıyorum.” Şeklinde konuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığı Samsun Veteriner Enstitüsünde yapılan incelemede koyunlarda veba hastalığı görüldüğü bu doğrultuda hastalığın rastlandığı kırsal mahallelerde karantina uygulanacağı öğrenildi.

 • BafraHaber Yorum
 • Bafra’da Hibe Koyunlarda Koyun Vebası Çıktı içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 3
User defaultYorumcu-127658
22 Ağustos 2019
13:43
 • Yorumcu-127658
 • 22 Ağustos 2019
 • 13:43

Sorumlular bulunmalı

User defaultYorumcu-127510
20 Ağustos 2019
22:24
 • Yorumcu-127510
 • 20 Ağustos 2019
 • 22:24

Çok sikintili bir durum devlet de boyle vatamdasina kazik atarsa vayy halimize

User defaultYorumcu-127469
20 Ağustos 2019
11:41
 • Yorumcu-127469
 • 20 Ağustos 2019
 • 11:41

Niyet iyi sonuç kötü.o hayvanlar köylüye verilmeden önce karantinaya alınmalı aşılanmalıydı.şimdi sadeceo hayvanlar değil gittikleri mahaldeki hayvanlarda risk altında.vatandaşın mağduriyeti hariç.