BAFRA BELEDİYESİ

Bafra Çetinkaya Köprüsü aslına uygun restore ediliyor

 
 950
Bafra Çetinkaya Köprüsüaslına uygun restore ediliyor - Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç’ın üzerinde hassasiyetle durduğu Bafra’nın sembollerinden olan Çetinkaya Köprüsünde gerçekleşen restorasyon, çalışmaları hızla devam ediyor.
Bafra Belediyesi

Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç’ın üzerinde hassasiyetle durduğu Bafra’nın sembollerinden olan Çetinkaya Köprüsünde gerçekleşen restorasyon, çalışmaları hızla devam ediyor.

Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç’ın üzerinde hassasiyetle durduğu Bafra’nın sembollerinden olan Çetinkaya Köprüsünde gerçekleşen restorasyon, çalışmaları hızla devam ediyor. 

Karayolları Samsun 7. Bölge Müdürlüğü nezaretinde, Çetinkaya Köprüsü'nün restorasyonunu Başkan Kılıç yakinen takip ederek yetkililerden bilgi alıyor.

“82 YIL SONRA…”

Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, “Çetinkaya Köprümüzün Bafra’mız için önemini ve değeri tartışılmaz. 1937 Yılında hizmete açılan ve Cumhuriyet tarihinin ilk eserlerinden birisi olması açısından da önem taşıyan Çetinkaya Köprüsü, bölgesel düzenlemeler haricinde bu kadar kapsamlı olarak ilk kez restore ediliyor. 7. Bölge Müdürü Sayın Murat Gönenli ve ekibine, çalışmaları yürüten ekibe ve emeği olan herkese bir kez da teşekkür ediyorum.” dedi.

2018 Eylül ayında başlanan restore çalışmaları hakkında teknik bilgiler veren Şantiye Şefi İnşaat Mühendisi Adnan Vural ise şunları söyledi: “Bizim süremiz 2021 de bitiyor, ama bu yılsonu itibariyle herhangi bir sorun çıkmazsa bitirmeyi hedefliyoruz. Geçen yıl Mayıs ayında yer teslimimiz yapıldı, tabi prosedürlerin tamamlanmasıyla birlikte 2018 Eylül ayında başlatıldı. Ankara Karayolları Genel Müdürlüğü ihalesi kontrollüğünde hem Karayolları Genel Müdürlüğünden ekipler hem de Karayolları 7.Bölge Müdürlüğünden ekipler var. 

İki kurumunda denetiminde iş devam ediyor. İlk etapta Geçen yıl alt tarafta köprünün ayaklarında 7-8 metrelik oyulmalar vardı, biz ayakların olduğu yerde komple tankimat dediğimiz büyük kayaları doldurarak köprünün ayaklarındaki güçlendirmeleri yaptık. 

Sonraki etapta güçlendirmeleri bitirdikten sonra ayaklarda palplanj dediğimiz demir koruma malzemeleri var tamiratları ve koruması yapıldı. 

“İTÜ DANIŞMANLIĞINDASTATİK PROJE”

Bul yıl da esas köprünün güçlendirme aşamasına başlanıldı, güçlendirmesi için öncelikle İstanbul Teknik Üniversitesinin danışmanlığında statik proje yaptık. Projenin neticesinde kullanacağımız malzemelerin cinsi, miktarı nerede ne malzeme kullanılacağı tespit edildi. Sonucunda da bütün dünyada betonarme elemanlarının güçlendirmesinde kullanılan Yurt dışından temin ettiğimiz modern bir karbonfiber dediğimiz malzeme var. O malzeme ile köprünün hangi elemanları ne kadar malzeme istiyorsa gereken güçlendirmeleri yapıyoruz. 

Güçlendirmelerin sonrasında özel bir tamir harcı ile sıvasını yapıyoruz, en son aşamasında da boyasını ve aydınlatmasını yapıp işimizi bitireceğiz. 

“AYNI GÖRÜNÜMDE OLACAK.”

Betonarme köprü olduğu için kullandığımız malzemelerde çimento içerikli ve yüksek dayanıklı malzemeler ve görünüş olarak aslına uygunluğu ilk günkü görünüm neyse bittikten sonra da aynı görünümde olacak. 

Kullandığımız modern malzemeler 80 yıl önce zaten yoktu yeni malzemelerle şimdi köprü projemizde titreşim ölçümleri yaptık. Bu ölçümlerimizde büyük, küçük araçları ve insanları hem yoğun hem de az geçirerek titreşim ölçümlerimizi yaparak malzeme miktarının ne kadar gerektiği tespit edildi.

Hesaplamalarımıza göre trafiğe kapalı olması gerekiyor, 80 yıllık yorgun bir köprü üzerinden yoğun araç yükünün geçmesi köprüde salınımlar meydana geliyor. Kaldırması çok kolay değil ama yayaların küçük motosikletlerin geçmesinde hiçbir sakınca yok. 

Tabi kurumların görüşü de bu yönde kararı yine Karayolları Genel Müdürlüğü verecek. Köprünün restorasyon edilmesinin amacı tarihi bir köprü olduğu için aynı şekilde korumak. 

Orijinal projesi bizde mevcut Köprüde ilk etapta sökme işlemimizde projeyle uymayan bazı kademeler bulduk ve bir dönem arasında ufak çaplı onarımlar gördüğünü tespit ettik. Fakat çok yönlü olarak bir restorasyondan geçmemiş.” dedi.


Bu haber Bafra Belediyesi tarafından üretilmiştir. Tanıtım içerebilir
 • BafraHaber Yorum
 • Bafra Çetinkaya Köprüsü aslına uygun restore ediliyor içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 7
User defaultYorumcu-121224
06 Temmuz 2019
22:12
 • Yorumcu-121224
 • 06 Temmuz 2019
 • 22:12

2018 mayıs ayında başlanmış, hani hamit bey yaptırmıştı,

User defaultYorumcu-124690
06 Temmuz 2019
15:28
 • Yorumcu-124690
 • 06 Temmuz 2019
 • 15:28

Hamit kılıç beyin bu restorasyona bir emeği yok. adamcağız zaten ziyaret yapıp resim çektirdi.

User defaultYorumcu-124752
06 Temmuz 2019
17:27
 • Yorumcu-124752
 • 06 Temmuz 2019
 • 17:27

Hamit bey adı başkan ama aciz vizyonsuz bir başkan. yapacağı bir şey yoktur. tarihi köprümüzde bir emeği olmamıştır.

Daha Fazla Yorum