BAFRA

Bafra Açı Okullarında Bed-i Besmele Töreni

 
 716
Bafra Açı Okullarında Bed-i Besmele Töreni - Bafra Açı okulları tarafından sosyal ve kültürel etkinlikleri kapsamında Bed-i Besmele töreni düzenlendi.
Bafra Haber

Bafra Açı okulları tarafından sosyal ve kültürel etkinlikleri kapsamında Bed-i Besmele töreni düzenlendi.

Bafra Açı okulları tarafından yapılan açıklamada, “Bafra Açı Okulları, olarak topluma yararlı insanlar yetiştirmek için belli bir plan ve program çerçevesinde sosyal ve kültürel etkinliklerle öğrencilerimizin hem kişilik hem de ahlaki gelişimlerine katkıda bulunmak için çalışmalar yapılmaktadır. Öğrencilerimize günlük hayatı planlama becerisi, kişisel gelişim ve sosyalleşme konularında güzel değerler kazandırılmaya çalışılmaktadır. 

Bafra Açı Okulları Bed-i Besmele töreni hakkında da şu bilgileri verdi: 

Osmanlı zamanından uzanan bir çınar olan Bed-i besmele töreni mahalle halkı arasında maddî ve mânevî yakınlaşmayı sağladığı gibi zenginlerin birkaç fakir çocuğu daha okutmaya başlamasını temin edecek bir yardımlaşmaya da sebep oluyordu. 

Bunun yanında çocuklarda okuma, ana babalarda da okutma arzusunu arttırdığı, ilme ve ilim adamına saygı ve sevgiyi teşvik ettiği açıktır. Bu tören, çocuk için bebeklik çağından kurtulup yeni bir statü kazanma mânasını ifade ettiğinden, ayrıca hayatın yeni bir devresine başlamanın tescili, bir nevi “Adam Olma” yolunda atılan ilk adım sayılıyordu. Törene katılan çocukların okul korkusunu giderme, çocuklara okuma isteğini aşılama ve çocukları arkadaşlarıyla kaynaştırma gibi önemli pedagojik amaçları vardı.

Bed-i besmele töreninde çocuk baştan aşağı yeni elbiseler giymiş olarak davetlilerin karşısına çıkar ve hocasının önüne diz çöküp otururdu. Hoca çocuğa bir besmele çektirir, “Rabbi yessir” duasını tekrar ettirir ve elifbânın ilk harfi olan elifi gösterirdi; daha sonra da bir aşr-ı şerif okunurdu. Ardından hoca tarafından öğrenciye, Allah’tan zihin açıklığı ve başarılar niyaz edilen “Rabbi zidnî ilmen” duası yapılarak tören bitirilirdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER !