BAFRA

Av. Muhammet Aydın’dan Tartışmalara Son Verecek Adliye Binası Mütalaası

 
 11509
Av. Muhammet Aydın’dan TartışmalaraSon Verecek Adliye Binası Mütalaası - Bafra’ya Yeni Adliye Binası Yapma düşüncesine en büyük itiraz Av. Muhammet Aydın’dan geldi. 
Bafra Haber

Bafra’ya Yeni Adliye Binası Yapma düşüncesine en büyük itiraz Av. Muhammet Aydın’dan geldi. 

AK Parti Samsun Milletvekili Av. Orhan Kırcalı’nın yürütücülüğünü yaptığı Bafra’ya Yeni Adliye Binası Yapma düşüncesine halkın büyük bir kısmı itiraz ederken, Bafra Avukatları arasında yapılan ankete katılan avukatların yüzde 91’den fazlası şu anki adliye binasının yeterli olduğu yönünde görüş bildirdi. 

Av. Muhammet Aydın yeni Adliye binasına neden ihtiyaç olmadığını ve neler yapılması gerektiğini şu sözlerle ifade etti.

Bugün bir doğruyu yapmak amacıyla yola çıkan siyasi iradenin bir yanlışa düşmemesi için uyarıda bulunmak, halka hizmet amacıyla başlanan bir sürecin, halka ve biz avukatlara bir zahmete dönüşmesinin engellenmesi amacıyla görüşlerimizi bildirmek isteriz.

 Takriben bir ay önce halka duyurulduğunda öğrenebildiğimiz ve an itibari ile inşaatının yapım yerinin bariz yanlışlığı sebebi ile bir önce durdurulması gereken Bafra yeni adliye binası yapım projesine ilişkin bir iki söz söylemek istiyorum.

Öncelikle belirtmek isterim ki; adalet sarayı gibi önemli bir kamu kurumunun yer seçimi hem kentsel hem de toplumsal açıdan çok büyük bir önem arz etmektedir. Adliye binaları, şehrin hukuksal sosyal, kültürel ve hatta siyaset tarihine de tanıklık eden binalardır. Bu binaların yapılışı, kent içerisindeki konumu ve ulaşılabilirliği, ilişkili olduğu diğer kamu binaları ile mekânsal ilişkisi ve mimarisi, insana verilen değeri de ortaya koymaktadır.

 1985 tarihinde yapılmış olan Bafra adliye binası bugünkü alanı itibari ile merkezi konumu ve çevresel etkileri ile kent merkezinde önemli bir yere sahiptir. Arkasını yasladığı Türkeş Parkının yeşil ve ferahlığı ile halkın giriş çıkışına has ana girişinin direkt Bafra yeni meydanına cephe olması ile yargı erkinin, şehirdeki prestijine uygun ve güçlü bir yüze sahiptir. Bu prestijli yerine rağmen, şehir çeper sınırlarından takriben 1 kilometre uzakta yapılmak istenen yeni adliye binasının, kamu hizmetinin gereklerine neden uymadığını ve niçin doğru bir tercih olmadığını, kısaca izah etmek isterim.

Bugün Bafra ilçesi son 30 yıldır nüfusu artan değil ne yazık ki nüfusu 140 ila 150 bin bandına sıkışmış bir ilçedir.  Bugün şehrin elekçi yokuşundan yukarıya veya Mevlana Mahallesi tarafına doğru açılması ya da kaymasının sebebi nüfus patlaması ya da artışı değil, genel olarak şehir merkezi yapı stokunun yaşlanması ve günümüz ihtiyaçları olan asansör, doğalgaz, dış cephe ve sosyal donatı eksikliği sebebi ile halkın daha konforlu ve işlevsel binalarda oturma arzusudur. Yeni imar planları ile beraber konumlandırılan ve şehir dış çeper binalarının dahi uzağında bulunan yeni adliye binasınınsa, bu genişlemeye ön ayak olması bağlamında buraya planlandığı anlaşılmaktadır. 

Özellikle şunu belirtmek isterim ki; Bafra yeni adliye binasının planlanan ve yeni açılacak imar yerlerinde öncü kamu binası olması hali ve düşüncesi baştan hatalı bir kabulü içermektedir. Belediyelerin ihtiyaca göre yeni imar alanları açması doğru olmakla beraber, şehrin bu yönde bir tabii akışı olsa dahi, yeni imara açılacak yerler için Adliye binalarının bir çekim ve cazibe merkezi olarak kullanılması yanlış olacaktır. Örnekler itibari ile saymak gerekirse bir okul ya da AVM ya da spor kompleksi ya da toplu konut projeleri ayrı ayrı bu imar alanlarında bir cazibe merkezi olabilirler ancak, adliye binalarının, nitelikleri itibari çalıştığı her an en üstün verim ve kalitede hizmet sunması ihtiyacı sebebi ile on yıllar sürebilecek bir geçiş dönemini bekleyecek ya da bunu tolere edebilecek bir durumda olmadıklarından bu amaca hizmet etmesi asla düşünülemez. Bu sebeple yani yeni imara açılması düşünülen bir yere, yeni bir Adliye Binası yapımı baştan hatalı olacaktır. 

Genel olarak bir Adalet Sarayı’nın yer seçimi konusu, ilişkili olduğu diğer kullanımların (hukuk büroları, diğer hizmet sektörleri) yeni yer seçim olanakları, hareketliliği, erişim ihtiyaçları, maliyeti ve ekonomik etkileri konuları ile birlikte ele alınmalıdır. Günü birlik ziyaretçi sayısının yüksek olduğu bir Adalet Sarayı’nın yerinin, güçlü ulaşım ilişkileri, bağlantıları ile birlikte değerlendirilmesi ana esastır. Bu ağın dışına çıkarak, yapılacak yeni bir binanın, Adalete erişim hakkının bir ayağı da olan adliyeye erişimin, güvenli ucuz ve kolay olmasını yani adliyeye erişim hakkını da etkileyeceği ve zedeleyeceği muhakkaktır. 

Duruşmalar saat ve dakika belirtilerek ertelendiğinden, belli gün ve saatte yapılacak duruşmaya, dolmuş taksi ya da araç bulamayan bir vatandaşın duruşmaya  asla yürüyerek de gelemeyeceği için yetişememesi halinde cezai ya da hukuki haklarının kaybolabileceği gerçeğini de asla unutmayalım.

Bu bağlamda, şu an ki Bafra Adliye sarayı, işlevine çok uygun fiziki yapısı ve mimarisi sebebi ile birçok hukukçunun ve kullanıcısının parmakla gösterdiği bir binadır. Bunun yanında Bafra-Samsun şehirlerarası yoluna, Bafra-Samsun minibüsleri ve Bafra otogarına, yakın ve komşu konumu ile ulaşımı basit ve ucuz olduğu gibi Bafra'nın adalet komisyonu başkanlığı da olması sebebiyle adliye ve başkanlık hizmeti gördüğü 19 Mayıs, Alaçam ve Yakakent ilçeleri ile de ulaşımı bu şekilde çok kolaydır. Dahası halkın şehir merkezinin herhangi noktasından sadece yürüyerek en fazla 15-20 dakika içerisinde bu adliye binasına ulaşımı ile en üst seviyede zaman, emek ve para tasarrufu şu anda mümkün bulunmaktadır. 

 Ayrıca Bafra ilçesinde 100'ü aşmış olan avukat meslektaşlarımın yarısından çoğunun, şu an ki adliye binası ve çevresinde bürolarının konumlanmış bulunduğu, hemen çoğunun araçlarını kendi bürosu ve çevresine park ederek 2-3 dakikalık yürüyüşle adliyeye ulaşabildiği, geri kalan avukatlarında tamamının adliye binasına yürüyüş mesafelerinin 10-15 dakikalık yürüme mesafesini geçmediği de ortadadır. Oysa yapılması planlanan yeni Adliye Binası yerinin ne avukat ne avukat katipleri ne de vatandaşlar için bir yürüme mesafesinde olmayacağı, her birinin kullanıcının adalete erişim için ekstra ulaşım aracı ve dolmuş kullanmak zorunda kalacağı görülmektedir. Dahası şu anki adliye binasının hemen karşısındaki şehir meydanın altındaki 550 araçlık otopark bu binanın on yıllar boyunca araç park sorununa da çözüm olmaktadır. Ancak ulaşım ve zaman tasarrufu konusunda bu şekilde hiçbir artısı olmayan yeni adliye binasının, görünen ve anlaşıldığı kadarı yer ve konum tercihine ilişkin elimizdeki tek kriter; bulunabilen belli büyüklükteki tek hazine arazisi olması vasfından başka bir niteliği de görünmemektedir.

Bu konu ile yakından ilgilenen ve sonuçları bağlamında adliye binasının yerinden direkt etkilenecek olan avukat meslektaşlarım, olay duyulur duyulmaz yeni adliye binasının yeri hususunda inisiyatif almak istemişlerdir. Bu niyet ve demokratik olgunluk gereği, ilçe temsilciliğimiz tarafından Bafra’da bürosu bulunan avukatlar arasında konuya ilişkin bir anket çalışması başlatılmış ve yapılan anket sonuçlarına göre de avukatların yüzde 91'den fazlasının yeni yapılacak adliye binasının yerini, uygun bulunmadıkları görülmüştür. Devamında bu hususta avukatların düşünce ve taleplerini anlatmak ve iletmek amacıyla aldıkları randevu ile 01.03.2021 günü Bafra adliye binası baro odasında yapılan görüşmede, olayın paydaşlarından olan Bafra Milletvekilimiz Av. Orhan Kırcalı, Bafra Ak Parti İlçe Başkanımız Av İbrahim Semiz, Bafra Belediye Başkanımız Hamit Kılıç, Bafra Kaymakamımız ve Cumhuriyet Başsavcımızla beraber Bafra'da bürosu bulunan avukatlar olarak; yeni adliye binasının işlev ve içerik olarak planlarının güzel olduğu ve ancak binanın yapılması planlanan arazinin, adliye binası olarak çok elverişsiz bir konumda olduğu, gelen tüm paydaşlarına, argümanları ile tarafımızca izah edilmiştir. Heyete başkanlık yapan milletvekilimiz, kaygıları dinlemiş, yerin bulunabilen en uygun yer olduğunu, gelişen Bafra'da bu sorunların aşılabileceğini de belirttikten sonra taleplerimizi bakanlığa ileteceklerini söylemişlerdir. Devamda Bafra avukatları olarak yapılması planlanan yerin, uygun olmaması, açık ve hatalı bir tercih olması sebebi ile net bir şekilde yeni adliye binasının Bafralı Avukatlar tarafından planlanan yerde yapılmasının istenmediği, dile getirilmiş, görüşme bu şekilde sona ermiştir.

Ak Parti İlçe Başkanının, hem bu görüşmeden önce defaatle şahsıma ve diğer meslektaşlarıma ve hem de bu görüşmeden sonra biz avukatlara, yapımı planlanan yerin şu an için uygun olmadığı, ancak belki 15-20 yıl sonrası için yapılabilecek bir bina için önceden stok edilmek üzere elde tutulduğu hususundaki görüşü de biz avukatların bu husustaki değerlendirmelerine destek olmaktadır.

Yapılan görüşme sonrasında, bu hatalı tercihin bir an önce durdurulması için siyasetinde elini rahatlatmak ve tabanın görüşünü kamuoyu ile paylaşmak ve dile getirmek amacıyla yaptığım bu açıklamanın, adliye binası gibi sembol bir binanın kendine yakışır bir konumda olması/kalması gerektiği gerçeğini dile getirmekten öte, siyasetin tercihlerinde hizmeti aktif olarak kullanan paydaşların düşüncelerine verdiği değeri gösterme sınavı manasını da taşıyacağını da belirtmek isterim.

21 yıldır avukatlık mesleğimi icra ettiğim Adliye Binasının yeri, konumu, nitelikleri ve işlevselliği konusunda, görevi gereği halkın adalet arayışının yılmaz savunucuları olan biz avukatların belki de en fazla söz hakkı bulunan meslek grubu olduğunu; Bafra'nın ihtiyacı olan adliye mekanının, ilk 10-15 yıl için yapılacak küçük tadilatlarla şu anki binada kolaylıkla tamamlanabileceğini, sonrası içinde yine ortak bir akılla mevcut konumunda oluşturulacak yeni bir mimari proje doğrultusunda aynı yerinde başarıyla tasarlanabileceğini ya da nakledilen kaymakamlık binalarının yanında uygun bir arazide daha işlevsel olarak hayata geçirilebileceğini, düşünmekteyim. 

Son olarak belirtmek isterim ki; İhtiyaç varsa hizmet olur ve yapılacak hizmetin mevcut durumu daha kötü bir hale getirmemesi gereklidir.  Ağrımayan - belki en fazla sızlayan- dişimize kerpeten vurup sökmeyelim. Şu an için değil ve belki ancak 20-30 yıl sonra doğabilecek bu büyüklükteki bir adliye binası ihtiyacı için olmayan bir dere üzerine köprü inşa etmeyelim. Kamu harcamalarını, halk ve hizmet odaklı, etkin ve hizmetin tüm gereklerini giderir ve yeni sorunlar üretmeyen bir şekilde yapalım. Yeni adliye binasını aynı yerinde yeniden projelendirmek şeklinde mi yoksa planlanan yerden daha uygun bir yer belirlemek şeklinde mi yapılacağı sorusuna ortak akılla tekrar karar verelim. Bu sorunun cevabını, şehir planlamacılığı bağlamında, hizmetin gerekleri ve ihtiyaçları, kamusal, mekânsal ve sosyal etkileri de dikkate alınarak, bilimsel ve teknik kriterleri göz önünde tutmak sureti ile en verimli şekilde, tekrar belirleyelim.

Bafra'nın bunu yapacak esnek zekaya ve bilimsel kriterleri göz önünde tutan ortak bir akla sahip olduğunu biliyorum. Bu problemin siyasi bir gerginlik ya da çatışma ortamıyla değil aklın ve ihtiyaçların ışığında çözülebileceğine inanıyorum.

Bu düşünceleri paylaşmama vesile olan Bafra Haber'e çok teşekkür ederim. Sağlıcakla, selamla ve hukukla kalın.

08.03.2021


Bafranın haberi, bafra
 • BafraHaber Yorum
 • Av. Muhammet Aydın’dan Tartışmalara Son Verecek Adliye Binası Mütalaası içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 97
User defaultYorumcu-115799
30 Mart 2021
14:13
 • Yorumcu-115799
 • 30 Mart 2021
 • 14:13

Adliye yerine acil hastane yapılsın hastane yetmiyor.10 gündür ameliyatlar yapılmıyor.her yer korona.

User defaultYorumcu-115702
28 Mart 2021
23:48
 • Yorumcu-115702
 • 28 Mart 2021
 • 23:48

Vatandaş olarak benim düşüncem bafraya düzen nizam gerek yanyana aynı dükkanlar açılmamalı akabinde otoparklar yapılmalı sonrasında yolların birçoğu zarar görmüş durumda kontrol edilmeli ensesi kalın esnafın kaldırımları işgaline son verilmeli ziyadesiyle yoldan yürümekteyiz güvenlik güçleri sedde ve çamlık mesire alanlarını sıkı denetlemeli bu ve şehir içi mini parkların kameralarlada izlenmeli akabinde vatandaşın temiz havada spor yapabileceği alanlar temin edilmeli göstermelik değil kaliteli sağlam kullanışlı spor aletleri sağlanmalı sonra kitap evleri inşa edilmeli buna benzer icraatları yapar iseniz adalet sarayına gerek kalmayacak göreceksiniz son olarak hal muhitine yapılan spor sahasına düzenli servisler ayarlanmalı genç kardeşlerimiz mesafe dolayısı ile gidiş geliş sorunları yaşıyor.

User defaultYorumcu-115522
25 Mart 2021
14:47
 • Yorumcu-115522
 • 25 Mart 2021
 • 14:47

Avukat bey'in yazısını baştan sona okudum. adam kısaca diyor ki bir hizmet yapılacaksa milletin faydasına en uygun şekilde yapılsın harcanacak maddi kaynak sonrasında milletin hatırasında kötü kalacak şekilde olmasın. oldu bittiye getirmeden bafranın önde gelenleri parti ayırmaksızın daha iyi bir yer belirlesin. bu kadar basit. adam ne birilerini eleştiriyor ne de hizmet yapılmasın diyor. aklıselim insan avukatın ne dediğini gayet iyi anlar!!!

Daha Fazla Yorum