BAFRA

Altınkaya Anadolu Lisesinden Fuat Sezgin Konulu Panel

 
 450
Altınkaya Anadolu LisesindenFuat Sezgin Konulu Panel - Altınkaya Anadolu Lisesinde 2019 yılının Fuat Sezgin yılı olması münasebetiyle, “Bilim Tarihine Adanmış Bir Ömür: Fuat Sezgin” konulu panel düzenlendi. 
Bafra Haber

Altınkaya Anadolu Lisesinde 2019 yılının Fuat Sezgin yılı olması münasebetiyle, “Bilim Tarihine Adanmış Bir Ömür: Fuat Sezgin” konulu panel düzenlendi. 

Panelde Merve Yavuz, Fuat Sezgin’in hayatının önemli dönüm noktalarından bahsetti.  Beyza Nur Efşan Sekmen, İslam medeniyetinin bilim tarihinde 800 yıl boyunca dünyada lider konumda olduğunu, bu durumun 16. yüzyıl sonlarına kadar devam ettiğini, fakat yanlış bir şekilde Rönesansla beraber Batı dünyasında Müslüman bilim adamlarının bilime yaptıkları katkıların görmezden gelindiğini söyledi. 

İrem Nur İnce, Müslümanların bilime yaptığı katkıyı Batı’nın sadece Yunan eserlerinin çevrilmesinden ibaretmiş gibi gördüğünü, Sezgin Hoca’nın medeniyet tarihini bir bütün olarak gördüğünü, Müslüman bilim adamlarının yazdığı birçok eserin Batı’da kaynak belirtme alışkanlığı olmadığı için bilinmediğini ifade etti. 

Oturum başkanlığını Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni İdris Şahin’in yaptığı panelde Şahin, bilim tarihine Avrupa merkezci bakışın, Müslüman bilim adamlarının yaptıkları icat ve keşifleri bilmedikleri için, Müslümanlara da sirayet ettiğini, bu durumun insanlarımızda bir özgüven yokluğuna sebep olduğunu, Fuat Sezgin Hoca’nın bu özgüven yokluğunu yok etmek için ömrünü İslam bilim tarihi araştırmalarına adadığını, İstanbul’da İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi’nin açılmasına öncülük ettiğini ifade etti. 

Program sonunda Altınkaya Anadolu Lisesi Müdürü Aşkın Gencel, konuşmacılara teşekkür etti. 

  • BafraHaber Yorum
  • Altınkaya Anadolu Lisesinden Fuat Sezgin Konulu Panel içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
  • Toplam Yorum 1
User defaultYorumcu-132609
14 Ocak 2020
20:32
  • Yorumcu-132609
  • 14 Ocak 2020
  • 20:32

Tebrik ederimm.