BAFRA

Akarsu ıslahı çalışmasında binlerce balık telef oldu

 
 3616
Akarsu ıslahı çalışmasındabinlerce balık telef oldu - Samsun’da, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından bir akarsu üzerinde yapılan ıslah ve bent projesinde suya karışan çimento, binlerce balığın telef olmasına yol açtı.
İhlas Haber Ajansı

 |  - Samsun’da, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından bir akarsu üzerinde yapılan ıslah ve bent projesinde suya karışan çimento, binlerce balığın telef olmasına yol açtı.

DSİ tarafından 19 Mayıs ilçesinden geçen Engiz Çayı’nda tersip bendi ve ıslah çalışması yürütülüyor. 19 Mayıs ilçesinin Fındıklı Mahallesi mevkisindeki yapılan bent imalatı sırasında akarsuyun yönlendirilememesi sonucu kullanılan çimento suya karıştı. Çimento ise çayda bulunan balıklarının ölmesine sebep oldu. Bu duruma Fındıklı Mahallesi sakinleri tepki gösterdi. Suyun içerisine giren bir mahalle sakini ise yaklaşık yarım saat içinde 300’e yakın ölü balık topladı.

"Bir tane canlı balık kalmadı"
Fındıklı Mahallesi sakini 44 yaşındaki Sunay Aydın, "Burada bir bent çalışması yapılıyor. Yapılan bu bent çalışmasında suyu bir tarafa aktarmadan direkt çimentoyu döküyorlar ve çalışma alanının yaklaşık 3 kilometre aşağısına kadar derede bir tane canlı balık kalmıyor. Binlerce balık ölerek sudan akıp gitti. Bizim şu an burada topladığımız balıklar kenarda kalanlardan ibaret. Binlercesi ölerek aşağı doğru akıp gitti. 45 yaşındayım ve yıllardır buradayız ancak daha önce böyle bir şey ile karşılaşmadım. Derede görüldüğü gibi her yer çimento. Yetkililer bu konuda ne yapacaklar bilmiyorum. Şu anda ağlanacak bir durumumuz var. Ben öncelikle bir doğa ve hayvanseverim. Bunu gördükçe içim parçalanıyor. Buna müdahale edilmeli ve acil önlem alınmalı" dedi.

"Bütün balıklar zehirlenip öldü"
Duruma tepki gösteren Fındıklı Mahallesi sakini Ahmet Yeni(60), "Tamam, müteahhit bir bent yapmaya çalışıyor ama bu çimentoyu dereye salmak günah değil mi? Bizim topladığımız bir kova bir şey ama derede çok ölü balık var. Bu bir katliamdır. Bu balıkların yaşama hakkı yok mu? Daha önce de 2 kere bent yapıldı ama böyle bir şey olmamıştı. Demek ki o zaman düzgün yaptılar. Ama şu an seti nasıl yaptılarsa her taraf çimento oldu. Bütün balıklar zehirlenip öldü" diye konuştu.

Firma yetkilisi: "Kasıtlı yapılan bir şey yok"
Projeyi uygulan firma yetkilisi tarafından yapılan açıklamada ise "Yapılan imalat DSİ’ye ait bir imalattır. Nihayetinde bu imalatlar insanların can ve mal güvenliği için yapılıyor. Projeli bir iş bu. Asla kasıtlı yapılan bir şey yoktur. Sürekli yapılan bir imalattır ve bu durum kasıtlı yapılmamıştır" denildi.
 • BafraHaber Yorum
 • Akarsu ıslahı çalışmasında binlerce balık telef oldu içeriğine yorum yapmaktasınız
Favicon
 • Toplam Yorum 6
User defaultYorum Id: 189627
18 Eylül 2023
18:31
 • Yorum Id: 189627
 • 18 Eylül 2023
 • 18:31

Savunmaya bakarmısınız projeli bir işmiş ...

User defaultYorum Id: 189404
16 Eylül 2023
14:52
 • Yorum Id: 189404
 • 16 Eylül 2023
 • 14:52

Balık baştan kokmuş ki öldüğüne mi yanalım. yazıklar olsun insan olamayan herkese

User defaultYorum Id: 189346
15 Eylül 2023
20:28
 • Yorum Id: 189346
 • 15 Eylül 2023
 • 20:28

Valiliği çevre koruma il müdürlüğünü bekliyoruz. hem yapılan verilen zarar telafisi olmasada dökülen çimento un temizlenmesi hem tekrar aynı ihmali ongoremezligi yapmamaları için maddi cezayı yürürlüğe koymalarini hemde canlı yaşamı için elverişli şartlar oluştuğunda yavru balıkların dereye alınması için şirkete yaptırım uygulanmalı. neymiş kasdi değilmiş. sonuca bak yetersiz yetkisizler iş alır iş yaparsa böyle sonuçlanır başka dere islahinda yada orada daha önceki çalışmalarda neden olmamış.

Daha Fazla Yorum