Güncelleme: 06 Ağustos 2010 Cuma 14:41:18

Zembil Örme ile AB`den Hibe Kazandık

Bafra İlçe Halk Eğitim Merkezi çerçevesinde hazırlanan `Bitkisel Örücülük-Zembil Örme` Projesi hibe almaya hak kazandı


Bafra İlçe Halk Eğitim Merkezi çerçevesinde hazırlanan “Bitkisel Örücülük-Zembil Örme” Projesi hibe almaya hak kazandı

Bafra Ali Kale Turistik tesislerinde basın açıklaması düzenleyen Bafra İlçe Halk eğitim Merkezi Müdürü Hasan Yiğit yaptığı konuşmada “Bafra`mız adına mutluluğumuzu arttıracak sevindirici bir gelişmeyi sizlerle paylaşmak için bugün burada toplandık.

İlçemiz Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü adına “Kadın İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı” çerçevesinde İl Özel idaresi Ar-ge Birimine hazırlatıp 29 Mayıs 2009 tarihinde Merkezi Finans ve İhale Birimine sunmuş olduğumuz “Bitkisel Örücülük-Zembil Örme” Projesi hibe almaya hak kazanmıştır.  Böylece diğer çalışmaların yanı sıra bu proje ile Ülkemiz ve Milletimiz adına Bafra`mızın Avrupa birliği heyecanı gelişerek daha da artacaktır. Kentimizin ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda yıldızı daha da parlayacaktır. Amacımız tamamen ekolojik, otantik, yöremize ait `Bitkisel örücülük Zembil Örücülüğü sanatını Doğanca Beldesinden itibaren suyun yüzeyine dokunan cismin haleleri gibi İlçemiz geneline yaygınlaştırmak. İnsanlarımızı çevre bilinci konusunda daha duyarlı kılmak, kadınlarımızın ekonomik hayatına çevre varlığı ve motiflerini sokmak. Bayanlarımızın yüreklerindeki güzellikleri meydana getirecekleri eserlerinde işleyerek tüm insanlara sunmak. Ve bütün bunları gerçekleştirirken onların sürekli gelir sahibi olmalarını sağlamaktır diyerek sözlerine Proje ile ilgili bilgiler vererek devam eden Yiğit “Projenin Adı “Bitkisel Örücülük-Zembil Örme” Bütçesi 213.229.Avro, AB Finansmanı 191.906 Avro, Hibe Oranı %90, Proje Süresi 12 ay olarak belirtti.

Bafra İlçe Kaymakamı Ayhan Boyacı yaptığı konuşmasında “El emeği göz nuru eserleri ortaya çıkaran herkese teşekkür ediyorum Bafra’da zembil konusunda da çalışma çok hızlı bir şekilde yapılmıştır. Kursları inanarak başaran kursiyerleri kutluyorum. Bafra İlçemizde Sanat çalışmaları devam edecektir. Bu proje kapsamında çalışmalarımız son sürat devam edecektir Bafra İlçe Kaymakamlığının üzerine düşen görevleri yapacağız” dedi.


Ana maddesi kındıra ve mısır yeleği olan zembilden çanta, sepet, terlik, ekmeklik, yemekaltlığı, vazo, kalemlik hatta tabure dahi üretiliyor.

http://www.bafrahaber.com/zembil-orme-ile-abden-hibe-kazandik--25085.html