Güncelleme: 24 Haziran 2010 Perşembe 15:13:40

Bafra lokumu ve kaymağı için yarışıyorlar

Bafra Halk Eğitim Merkezinde bölgenin gelişmesi için manda lokumunda 44 kişi, manda kaymağı içinde 46 kişi ustanın çırağı olarak yarışıyor

Bafra Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hasan Yiğit,`Bafra`da 10 sene önce manda sayısı 12 bin, bugün ise; 3 bin Kızılırmak deltası yakınlarında bulunan köylerde herkes bölgenin geleceği için bu sayısı artırmalı, Bafra Halk Eğitim Merkezinde bölgenin gelişmesi için manda lokumunda 44 kişi, manda kaymağı içinde 46 kişi ustanın çırağı olarak yarışıyor` dedi. 

Yiğit, Türkiye`nin değişik yörelerinde farklı damak tadında lokum çeşitlerinin mevcut olduğunu ve dünyanın birçok ülkesinde benzer ürünlerin üretildiğini ancak, Bafra Kaymaklı lokumun kendi alanında bütün dünya ülkesi insanlarının ortaklaşa beğeneceği damak tadına sahip ve müthiş lezzetli bir lokum türü olduğunu söyledi. 

Tadının en önemli kaynağının manda kaymağı olduğunu belirten Bafra Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hasan Yiğit,` Bafra ovasında 10 sene önce manda sayısı 12 bin idi, bugün ise manda sayısı 3 bin, herkes mandayı artıracak. Bafra`mız da benden sonra öğrensinler diye sürekli çalışan usta Nuri Yıldız var. Bu lokumun gerisinde çevrecilik ruhu da yatmaktadır. Çünkü bu lokumun esas unsuru olan mandalar, Bafra Kuş Cennetini ayakta tutan yegâne hayvan türüdür. Çünkü mandalar, sulak alanlardaki yabancı ve lüzumsuz otları yiyerek, göllerde yüzerken kendilerine has kanallar açarak, göllerin kurumasını engellerler. Böylece; suyunu muhafaza eden bu sulak alanlar ülkemiz ve dünya`dan 400`ü aşkın kuş türünü buraya çekmektedir. Kısacası Manda varsa sulak alan vardır. Bu düşünceden hareketle de, manda kaymağına dayalı lokum üretimi büyük önem arz etmektedir. Onun için Bafra Halk Eğitim Merkezi olarak, bir köyümüzde manda kaymağı kursu, şehir merkezinde de bunun devamı olan kaymaklı lokum kursları açılmıştır. Yaklaşık 90 kişinin devam ettiği çalışmalar, kurs bazında tamamlanmıştır. Bundan sonraki aşama da kursa katılanları ticari alana yönlendirmek, profesyonel anlamda üretim ve pazarlama alanlarında başarılı olmalarına destek vermektir. Son aşamamız ise, Bafra Kaymaklı Lokumunun tescilini yaptırmak, ilçemizin tanıtımına katkıda bulunmaktır. Halı hazırda yolun yarısını katlettik. Çalışmalarımız, proje tamamlanana kadar devam edecektir. Bu konuda bilgi ve destek veren herkese kapımız açıktır` diye konuştu.
http://www.bafrahaber.com/bafra-lokumu-ve-kaymagi-icin-yarisiyorlar--24705.html