Bu Yazı Kişi Tarafından Okundu | 0 Defa Yorumlandı
.

Bafra Altınkaya Anadolu Lisesi öğrencileri Bilime Yolculuk Projesi kapsamında düzenlenen “Evrende Yapı Oluşumu-Kozmik Tarihe Bir Bakış” adlı söyleşiye büyük ilgi gösterdi.


Harvard Üniversitesi`nden Tansu Daylan tarafından 15 Şubat 2016 tarihinde gerçekleştirilen canlı e-konferansta öğrenciler Evrenin Kozmik tarihi hakkında bilgi sahibi oldu ve sordukları sorulara Tansu Daylan tarafından açıklayıcı cevaplar verildi. Bafra ilçesinde ilk defa gerçekleştirilen bu e-konferans bilim insanlarına dünyanın neresinde olursa olsun ulaşmanın kolaylığını öğrencilere göstermiş oldu.

 

E-konferansların ikincisi 8 Mart 2016 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri`nin New York şehrindeki Icahn School Tıp Fakültesi`ne bağlanılarak gerçekleştirildi. Dr. B. Arman Aksoy ve Pınar Aksoy`un konuşmacı olarak katıldığı “Sağlıklı Yaşamın Peşinde Moleküler Biyoloji ve Genetik Araştırmaları” e-konferansında öğrencilergüncel genetik araştırmalar hakkında bilgi sahibi oldu ve canlı olarak sorularını uzmanlara sorma fırsatı elde ettiler.

 

Son olarak proje kapsamında İsviçre`nin Cenevre şehrinde bulunan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN)`ne 4 Nisan 2016 tarihinde e-konferansla bağlanıldı. Rice Üniversitesinden Dr. Bora Akgün ve Bern Üniversitesinden Doç. Dr. Umut Köse tarafından gerçekleştirilen “Evrenin En Gizemli Parçacığı: Nötrinolar ve CERN” başlıklı e-konferansta öğrenciler hem CERN hem de Nötrinolar hakkında bilgi sahibi oldu. CERN hakkında uzmanlara soru soran Bafra Altınkaya Anadolu Lisesi öğrencileri temel bilimlere olan meraklı tutumlarını ortaya koymuş oldular.

 

İsviçre`de ocak ayında düzenlenen Türk Öğretmen Çalıştayı`na katılan Kimya Öğretmeni Reyhan Ergün öncülüğünde gerçekleştirilen e-konferanslar öğrenciler tarafında oldukça fazla ilgi gördü. Altınkaya Anadolu Lisesi Müdürü Dursun Özcan`ın katkılarıyla gerçekleştirilen konferanslar öğrencilerde hem bilim insanlarına karşı olan tutumlarında olumlu yönde değişim hem de temel bilimlere olan merakı arttırmada fayda sağladı.
Kapat
Kapat

Gazeteci bilgi ve haber alma, yorum yapma ve elestirme özgürlüklerini ne pahasina olursa olsun savunur.
BAFRA YAZARLAR

Bütün Yazarlar