ULUSAL

Güncelleme: 07 Aralık 2013 Cumartesi 11:26:11

Bu Yazı Kişi Tarafından Okundu | 1 Defa Yorumlandı
.

Bekir Bozdağ, Siyasi Partiler Kanunun 11`inci maddesinde yapılan değişikliğin Abdullah Öcalan`a siyaset yolunu açmayacağını belirtti.


Başbakan Yardımcı Bekir Bozdağ, Siyasi Partiler Kanunun 11`inci maddesinde yapılan değişikliğin Abdullah Öcalan`a siyaset yolunu açmayacağını belirterek, “Aksine yapılan yorum ve değerlendirmeler, Anayasa ve yasalara uygun değildir”  dedi.

Twitter hesabından açıklamalar yapan Başbakan Yardımcı Bekir Bozdağ, “Siyasi Partiler Kanunun 11`inci maddesinin 2`inci fıkrasının (b) bendinin yürürlükten kaldırılması; Öcalan`a siyaset yolunu açmaz. Aksine yapılan yorum ve değerlendirmeler, Anayasa ve yasalara uygun değildir. Gerçeği çarpıtmadır. Çünkü: a) "Kişi,kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkà»miyetin kanuni sonucu olarak; Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğinden... Seçme ve seçilme ehliyetinden ve diğer siyasi hakları kullanmaktan...siyasi partilerin yöneticisi veya denetçisi olmaktan yoksun bırakılır. "Kişi, işlemiş bulunduğu suç dolayısıyla mahkà»m olduğu hapis cezasının infazı tamamlanıncaya kadar bu hakları kullanamaz."(TCK.,53/2) Anayasaya göre(67;68); parti kurmak, partiye üye olmak, parti içinde/bağımsız siyasi faaliyet yapmak,seçmek/seçilmek birer siyasi haktır. Anayasa ve TCK.(53`e)`ya göre; cezasının infazı devam eden Öcalan ve cezası infaz edilmemiş diğer hükümlüler;siyasi haklarını kullanamaz. Siyasi Partiler Kanunun 11/2/b bendinin yürürlükten kaldırılması bu gerçeği değiştirmez. TCK madde 53 yine uygulanmaya devam eder”  ifadelerini kullandı.
Kapat
Kapat

Gazeteci bilgi ve haber alma, yorum yapma ve elestirme özgürlüklerini ne pahasina olursa olsun savunur.

BAFRA YAZARLAR

Bütün Yazarlar